Jak na osobní finance

Před nějakou dobou jsem napsal článek o tom, jak se snažím “zkrotit” moje zlaťáky. Netajil jsem se (právě naopak), že mojí inspirací byl článek od pana Války

Tentokrát bych se rád zaměřil na jednu konkrétní část, proces chcete-li, který každý měsíc dělám s mými penězi. Pokusím se Vám popsat, jak postupuji a jak držím moje finance pod kontrolou.

Dá se říct, že zlaťáky, které se u mě každý měsíc nashromáždí, vždy rozložím do tří skupin: společné, spoření, ostatní. Prioritní je kategorie společné a pak spoření. Čím více zbyde, tím lépe, ale základem je pro mě bydlet a mít nějaké penízky, kdyby něco. Vše ostatní je nepodstatné.

Takže, penízky se sejdou na mém hlavním účtu. Odtud je rozešlu na další účty… Neustále tedy vím, kolik mám k dispozici na utrácení za blbosti.

Skupina první je společný rozpočet domácnosti. Tedy penízky, které putují na společný účet s mojí drahou. Z toho platíme bydlení a společné výdaje jako jídlo, našeho miláčka kočičáka a všechny ostatní výdaje na domácnost apod. Co zbyde jde na společný spořící účet, kam společně s partnerkou posíláme každý měsíc domluvené částky. Máme tedy společný účet na provoz a společný účet na spoření.

Skupina druhá je tvorba finanční rezervy. K tomu používám spořící účet od Airbank a spořící obálky na něm. Ty fungují jako jakési virtuální kapsy. Peníze jsou stále na jednom účtu, ale jsou rozdělené do oněch tzv. obálek. Každá obálka má název a limit. Tedy částku, kterou chci v této obálce nashromáždit. Jednoduše mám udělané obálky na věci, které chci a při pohledu do bankovnictví vidím procentuální stav. Kolik je z nastaveného limitu již splněno a kolik ještě chybí.

K rozdělení používám jednoduchou tabulku, kam napíši příjem a sama mi dle nastavených kritérií (používám procenta k určení výše) spočítá kolik kam mám poslat. Plus mi zobrazuje kolikrát budu muset aktuální částku ještě do obálky poslat, abych ji “naplnil”.

Screen zde:

* V tabulce jsou samozřejmě smyšlená čísla, jen abyste pochopili systém.

Skupina třetí je vše ostatní. To jsou penízky, které zůstávají na mém hlavní účtu. Zjednodušeně, když se dostanu sem, tak bydlím a máme doma teplo/vodu/proud/internet, jím a mám odložené penízky. Zbývá mi zaplatit účty jako pojištění, telefon, penzijko, investice, Apple music, iCloud a další. No a co zbyde, můžu jednoduše roztočit za blbosti a radosti.

Na obrázku výše vidíte, že nahoře je napsaný příjem a ten je procentuálně rozdělený do skupin. První dva řádky jsou společné, pak deset obálek a co zbyde je na vše ostatní. Vždy je cílem, nesahat do odložených peněz. V tabulce edituji dle potřeb pouze oranžová čísla. Tmavě podbarvená buňka zobrazuje čistý zůstatek po odečtení nutných poplatků.

Díky tomuto způsobu vidím přesné částky v jednotlivých kategoriích a můžu tak operativně přizpůsobovat rozhazování každý měsíc. 🙂 Krom tohoto, si vedu přesný přehled o výdajích i příjmech apod. Tak abych věděl za co a kolik utrácím. O tom třeba příště…


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂

1 thought on “Jak na osobní finance”

Comments are closed.