Náš Smartech slaví 4 roky

Je to tady… 🎉 Smartechu jsou čtyři roky, 🎉 a když jsem ho v roce 2019 zakládal, ani mě nenapadlo, že bych tohle mohl zažít. Ne, neplánujeme žádné velké oslavy, vlastně není ani co slavit. Ne, že by snad nebylo co, ale podle statistik je prvních pět let v životě každé firmy zlomové a velké množství firem právě tento časový horizont nepřežije.

Právě proto před sebou máme ještě více práce než doposud a nutno dodat, že doposud to nebyla zrovna pohodová procházka po pláži. Musím však zhodnotit předchozí čtyři roky a naprosto upřímně a kriticky zhodnotit Smartech i sám sebe…

Jak si stojíme

Jsme na rozcestí a je důležitější než kdy dříve, rozhodovat se rychle a nezastavovat. Především jsem zjistil, že ve spoustě věcí nejsem vůbec dobrý a ani se v nich necítím dobře. Možná banalita, pro mě však velmi důležité prozření… Smartech proto bude pokračovat v nastaveném trendu, a to stavět své know-how a kvalitu na skvělém týmu, nikoliv na mně.

Pro spoustu z vás, to je přece jasné. Věřte ale, že si k tomu každý musí dojít sám a tohle prozření trvá. Pro mě to znamená, vzdát se části kontroly nad jednotlivými procesy ve firmě a nechat věci prostě plynout = dát prostor/důvěru schopnějším kolegům/kolegyním.

Ohlédnutí za uplynulými 4 lety

Za dobu naší existence jsme dokončili 123 projektů pro 32 klientů. Přitom interní tým je stále velmi malý ať už kvůli využívání externích kolegů a kolegyň, ale také především kvůli implementaci softwarových robotů a technologií, díky kterým zvládáme v menším počtu více práce.

Průměrná spolupráce s klienty trvá více než 1,5 roku, tzn. od realizace prvního projektu až po realizaci posledního. Několik klientů s námi je dokonce od samého počátku vzniku Smartech Orange.

Nejdelší projekt nám trval přesně 514 dní (což je 17,2 měsíců), v průměru nám ale projekty trvají 101 dní (což je 3,4 měsíců).

Smartech orange 4 roky shrnutí

Aktuálně umíme opravdu dobře technologie jako UiPathPower AutomatePowerApps (a celou Power Platformu), BluePrism, Make a stále více využíváme v rámci digitalizace podniků také CaflouDigiSignTabidoo a spooooustu dalších.

Dlouho jsme se zaměřovali především na vývoj automatizací, ale přirozeně jsme stále balancovali na okraji širšího tématu „digitalizace“ a „digitální transformace“ podniku. V této oblasti máme oproti konkurenci, která používá ve většině případů Make, velkou výhodu, protože už roky umíme nejen vyvíjet automatizace, ale i implementovat potřebné technologie do každodenní praxe ve firmách.

Když se ohlédnu, je až s podivem, že jsme se ještě začátkem tohoto roku vůbec nevěnovali vlastnímu marketingu… Děláme totiž skvělé služby pro ještě skvělejší klienty, ale nikdo to neví a je čas to změnit! V tom se můžeme rozhodně zlepšovat a v následujících letech o nás bude určitě slyšet. Zároveň ale ustát čtyři roky je samo o sobě podle mě jakýmsi potvrzením, že to co děláme, má smysl a hodnotu pro naše klienty.

Budoucnost je digitalizace a automatizace

Začnu jednoduchým diagramem, který jsem nedávno viděl na LinkedInu, dovolil jsem si ho přeložit do češtiny:

Je to dle mého (bohužel nebo spíše bohudík) takto jednoduché… A to mi dává další impuls pokračovat. Většinu naší existence, jsme spolupracovali s většími až korporátními klienty. Až v posledním cca roce se výrazně přeorientováváme na malé a střední firmy. Ty jsou v digitalizaci a automatizaci většinou prakticky netknuté. Což je extrémní škoda, protože právě těm menším a středním technologie pomůže navýšit kapacity. Tímto způsobem mohou dosáhnout úspor v interním provozu a zvýšit zisk od klientů. Což se spolu s menšími rozpočty (v porovnání s korporacemi) stává silným motivátorem začít a překonat první výzvy implementace.

Pro naše současné klienty mám ujištění, že v dalších letech jim budeme dále parťáky. Mohou se na nás vždy spolehnout a u kterých najdou vždy nejen radu, ale také praktickou pomoc na cestě v jejich digitalizaci a procesní automatizaci.

A pro všechny další i potencionální klienty… Pod naším možná divným názvem „Smartech orange“ se skrývá jednoduchá slovní přesmyčka „smart technology“, což je přesně to, co potřebujete pro svojí budoucnost. Technologie prostřednictvím kterých se u vás bude dít všechno „samo“ a digitalizace nebude jen heslo na vašem seznamu priorit.

Od našeho založení stavíme na našich zkušenostech z předchozích let a podílíme se přímo na výsledcích. Bez zbytečných řečí, bez zbytečných prezentací, bez nějakého blábolení. V tom chceme pokračovat dál, realizovat budoucnost malých a středních firem díky digitalizaci provozu a automatizaci procesů.

Automatizaci zdar,
Vašek Hlaváček (Zakladatel Smartechu 🧡)


Pod čarou…

Než jsem začal psát text výše, měl jsem v poznámkách tuto fotku s poznámkou „hraju vabank“. Nejdříve vysvětlím fotku… 

Fotka je z Izraele z kostele, kde údajně na této desce omývali mrtvé tělo Ježíše, když ho sundali z kříže. Poutníci z celého světa stojí fronty, aby se této desky mohli dotknout. Přikládají různé předměty, fotky svých blízkých a pronášení tiché modlitby a prosby. I já jsem se tam zastavil, ač se nepovažuji za věřícího. 

Proč? Abych vzdal úctu a připomněl si, že kdekoliv na světě jsem, věřím… Sám v sebe a v to co dělám… Tak moc, že na to vsázím vše co mám, ať materiálního, tak i vše co mám a nedá se na to sáhnout. Došlo mi, že tak trochu „hraju vabank“, protože sázím vše. Svůj život, svojí energii, své zdroje a vše jsem nasměroval do podnikání a tak blízce vše provázal, že pokud snad padne jedno z toho, padne i vše ostatní. A to už jsou velké sázky s velmi vysokým rizikem. Dnešní doba je dle všeho nejistá, jeden problém za druhým a… Já na to vlastně moc nevěřím. Věřím, že dnešní doba je stejně vhodná k čemukoliv, jako kterákoliv jiná. Můžeme tak uspět v čemkoliv, za čím si půjdeme. Nenechte si váš nápad nebo nadšení vzít kýmkoliv, kdo nemá odvahu něco zkusit nebo v něčem selhat. 

Dělám spoustu chyb… Za některé se stydím, za některé jsem ještě „nezaplatil“, ale za většinu jsem vděčný. Naučil jsem se díky tomu právě to všechno, co dnes umím a díky čemuž budu dále budovat a rozvíjet ten Smartech, který vstupuje do dalších let silnější a stabilnější, než tomu bylo kdykoliv předtím! 

Svůj text dnes zakončím jedním citátem, který jsem slyšel od Arnolda Schwarzenegera: Brzy vstát, brzy spát, nelelkovat a pracovat… K tomu směřuji vším co každý den dělám a miluju to! 🙏🏼


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂