Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /data/web/virtuals/165470/virtual/www/domains/vahl.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Blíží se akvizice UiPath? – Václav Hlaváček | vahl.cz

Blíží se akvizice UiPath?

UiPath je dominantní technologickou společností v ekonomice digitální transformace. Opakovaně s ročními příjmy přesahujícími miliardu dolarů a je jedničkou v oboru robotické automatizace procesů (RPA).

➡️ Akcie UiPath však od svého IPO v dubnu 2021 ztratily přibližně 80% své tržní hodnoty a prognózy tržeb se zpomalují, zatímco společnost má dostatek hotovosti.

➡️ A tak se nabízí otázka k zamyšlení: Mohla by se společnost UiPath stát možným cílem akvizice od nějakého IT giganta? Může to znamenat něco pro celý RPA segment?

Pokud UiPath neznáte

UiPath je korporace stojící za stejnojmenným softwarem pro robotickou automatizaci procesů (RPA), který se používá k automatizaci složitých podnikových postupů ve velkém měřítku.

Společnost poskytuje software pro zefektivnění rutinních činností a mění je z namáhavých a časově náročných lidských činností na počítačem řízené „robotické“ operace. Tito roboti nejsou ničím „mechanickým“; místo toho jsou jen softwarem schopným používat stávající software společnosti, přesně tak, jak to dělají zaměstnanci.

UiPath z pohledu investování

Ačkoliv poslední zpráva o výsledcích hospodaření některé investory možná nespokojila, mnozí finanční experti zůstávají velmi pozitivně naladěni na dlouhodobé tržní možnosti společnosti UiPath, přičemž se hovoří o 160% nárůstu v následujících 12 měsících, zatímco jiní jsou vzhledem k současné nízké ceně akcií opatrní nebo dokonce skeptičtí.

Společnost UiPath disponuje hotovostí na účtu ve výši přibližně 1,7 miliardy dolarů, což znamená, že přibližně 20 % její současné tržní kapitalizace (7,7 miliardy dolarů) je v hotovosti.

A tak se nabízí úvaha, zda se z UiPath stává vhodný akviziční cíl pro mnoho společností v IT sektoru, kde se již nyní setkáváme s mnoha akvizicemi, protože některé technologické společnosti jsou považovány za „levné“ a ty větší mají obrovské množství hotovosti.

Nejspíš tak společnosti Microsoft, SAP, Salesforce a Amazon a další, uvažují o společnosti UiPath jako o možném cíli akvizice? Už jsem slyšel, že se některé společnosti o akvizici UiPath pokoušeli dříve, avšak jak víme neúspěšně.

Je možné, že by se to mohlo v blízké době změnit? A co by nám to přineslo? Osobně bych radši, aby UiPath zůstal jako samostatný subjekt, tak jak je teď… 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂