Home button? Zbytečnost aneb iPhone Xs je boží

Já vím, je to tady teď samý Apple, ale co na to říct… Je to moje srdcovka. 🙂

Hráblo mi (snad už tento rok naposledy) a znovu jsem zašel na nákupy. Tentokrát jsem si přinesl nový iPhone Xs a tím nahradil v březnu koupený iPhone 8, který byl naprosto skvělý… Ale co Vám budu říkat, ve srovnání s novým Xskem působí malinko “historicky”, protože Xsko je prostě jinde. Každopádně osmička byla skvělá a půjde dál do rodiny.

Velikost

iPhone Xs je rozměrově větší než iPhone 8 a přitom menší než iPhone 8 Plus (nebo iPhone Xs Max). Což pokud jste četli můj článek o iPhonu 7 Plus víte, že jsem s velikostí pluska bojoval v podstatě od začátku a měl jsem vnitřní spor mezi tím, že větší displej je mega skvělý na cokoliv, ale moje ruce mají trochu problém v některých situacích to plusko pobrat.

Tady je situace ale přesně taková, jak má být. Displej je naprosto úžasný a větší velikost umožňuje vidět více a přitom se stále dobře (alespoň mě) drží. Navíc skleněná záda méně kloužou v ruce. 👍🏼

Face ID

Touch ID bylo naprosto famózní a denně mi usnadňovalo život. Obzblášť druhá generace, která otisk rozeznávala tak rychle, že jsem ani nevěděl, co mám za fotku na lock screenu.

Face ID ale posouvá “user experience“ o notný kus dál a je to neuvěřitelně návykové.

Chcete vidět notifikace? Stačí se podívat.
Chcete mrknout do bankovnictví? Stačí se podívat.
Chcete otevřít zahleslovanou poznámku? Stačí se podívat.

Naprostá bomba a ještě se mi nestalo, že by mě iPhone nepoznal. Jediné úskalí je, pokud se podívám z boku nebo vzhůru nohama…

A pořád mě dostává, jak je iPhone “chytrý” že vyžaduje, abych se na něj přímo podíval (tato volba jde v nastavení vypnout) – nestačí dát před displej pouze obličej.

Displej

Zásadní proměna, která nejde přehlédnout. Zobrazení (obzvlášt černých barev) je tak hustý, že jsem si musel dát černou tapetu na pozadí. 🙂

Mám po dlouhé době pocit, že iPhone se posunul opravdu o kus dál. Předchozí modely byly vždy lepší a lepší, ale tak nějak pořád stejné ovládání atd. Po těch letech už mě moc nepřekvapovalo a tak nějak už nebylo co objevovat. Objevoval jsme před lety třeba novinku v podobě 3D touch, který přinesl menší změnu v ovládání a přidal další možnosti. Na Xsku je ale situace jiná. Najednou je k objevování tolik věcí, které byly už roky jasné. Třeba jak se dělá screen obrazovky, nebo jak stáhnout horní okraj obrazu níže apod.

Je prostor naučit se nová gesta a opět platí, koneckonců jako u všech novinek v minulosti, že se na to zvyká tak rychle, že mi už po pár hodinách připadají naprosto samozřejmé.

Naštěstí nová gesta už fungují také na iPadu (přestože lze stále používat Home button). Takže nemám problém.

Aplikace

Když chválím displej, musím také zmínit, že na něm vypadají všechny (optimalizované) aplikace perfektně. Je vidět více, tím pádem se zvyšuje produktivita a tím pádem můžu být také efektivnější. A to je pro mě to nejdůležitější.

Fotky

Jak stárnu, začíná pro mě být stále důležitější, abych mohl udělat kvalitní fotky mých blízkých a rodiny. Baví mě to a nikdy bych to do sebe neřekl. Sám se nerad fotím. Nicméně z Xska lezou zase o něco luxusnější fotky, až by si jeden řekl, že se v tom focení stále lepší a lepší. 🙂 🙂

Animoji

Ano ani mě tohle neminulo a vlastně mě to baví. Celkově moc nepoužívám nálepky ve zprávách, naprosto si vystačím se smajlíky. Občas ale rád používám Giphy, která je plná všelijakých vtipných (i smutných) krátkých gif obrázků.

Animoji minimálně teď v prvních dnech, u mě trochu nahradili právě Giphy. Častokrát používám moje Memoji k vyjádření “názoru”. 😃 A prostě, má to něco do sebe…

Závěr

A co napsat závěrem? Já jsem nadšený a mám z nového iPhonu vážně radost. Opět mě Apple přesvědčil…

Jednak abych sáhl do peněženky a dal jim relativně dost peněz a druhak, že stále vědí jak udělat skvělý produkt, který v sobě má jakousi “duši”. Zkrátka něco, co zažívám jedině s produkty s nakousnutým jablíčkem. Něco co mě nutí ho používat a dokonce s radostí a nadšením… už dlouhé roky.

Co Vy? Máte nějaký desítkový iPhone nebo nějakou starší “klasiku”?


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂