Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /data/web/virtuals/165470/virtual/www/domains/vahl.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Vlastníte skutečně Vaši doménu? – Václav Hlaváček | vahl.cz

Vlastníte skutečně Vaši doménu?

Stává se velice často, že si chcete nechat zpracovat nové webové stránky a máte již svojí doménu, která ale ve skutečnosti častokrát není Vaše. Nic se neděje a v ničem Vás to v podstatě neomezuje, dokud se nepokusíte změnit poskytovatele webhostingu, přes kterého jste si doménu registrovali. 

Určitě to znáte. Jednou za rok Vám přijde faktura za prodloužení webhostingových služeb a platnosti domény. Zaplatíte a více neřešíte.

Co se ale stane, pokud se rozhodnete změnit onoho poskytovatele webhostingu? V případě, že Vaše doména není opravdu Vaše, může Vás potkat velká řada problémů. A proč? Nejste-li skutečným majitelem domény, nemusí Vám být dovoleno, odejít k jinému poskytovateli. To sebou nese spoustu komplikací, od zajišťování ověřených podpisů, běhání po úřadech, přes soudní spory až po odkoupení domény. Případně samozřejmě obstarání domény nové. 

Jak zjistit, jestli jste skutečným majitelem domény?

Je to úplně jednoduché. Pokud máte .cz doménu, tak si vše potřebné můžete zjistit u správce www.nic.cz. Do vyhledávacího pole v registru vkládejte vždy Vaší doménu včetně “.cz” a u vyhledaného záznamu hledejte “držitel”.  (u NE .cz domén, je postup velice podobný, jen musíte hledat u konkrétního správce domén)

Jste-li držitelem Vy nebo Vaše firma, je vše v pořádku. Raději ještě zkontrolujte údaje, po rozkliknutí detailu. Nejdůležitější je email! Provádíte-li jakékoliv změny s doménou, klíče potřebné k potvrzení akcí, chodí na email držitele. Občas se totiž ještě stává, že doména je sice napsaná na Vás (nebo Vaší firmu), ale email je poskytovatele (respektive registrátora). A to je ve výsledku totéž, jako kdyby doméne Vaše nebyla. 

Potřebujete web a nevíte, jak na to? Řešení najdete tady: WEBOVKY NA MÍRU. 🙂

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Wordpress“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Pokud doména není Vaše

Není-li doména Vaše, tak se v klidu podívejte na skutečného vlastníka. Nejčastěji to bývá buď poskytovatel webhostingu nebo dodavatel webu (vývojář, studio apod.). Případně ještě Váš zaměstnanec/kolega nebo kamarád. 

Pokud Vaši doménu vlastní poskytovatel webhostingu (nebo dodavatel webu), což bývá ten nejčastější případ, protože jste si nechali udělat webové stránky a Váš dodavatel, Vám zaregistroval doménu i webhosting. Je to logické. Samozřejmě, že by dotyčný měl registrovat všechno přímo na Vás (nebo Vaší firmu), ale ne vždy to tak je.  Důvody mohou být různé, ale většinou je to prostě určitá “pojistka”, kdybyste chtěli odejít. 

Pokud Vaši doménu vlastní Váš zaměstnanec nebo třeba kamarád, se kterým jste rozjížděli firmu, asi není problém se dohodnout na přepisu.

Jaká jsou rizika NEvlastnictví domény

Pokud pominu veškeré komplikace při převodu domény apod. můžete narazit na spoustu dalších problémů a rizik. Ty plynou z jednoduchého pravidla: držitel může s doménou dělat v podstatě cokoliv.

A v situaci, kdy je doména registrovaná na Vašeho bývalého zaměstnance, který neodešel úplně v dobrém, se může stát, že doménu zablokuje nebo přesměruje, třeba ke konkurenci a tím Vás “odřízne” od potencionálních zákazníků. Nebo po Vás může chtít menší či větší sumu za odkoupení, což se Vám může vcelku prodražit. Nepodceňujte tedy vlastnictví domény. Co nejdříve si doménu zkontrolujte a pokud zjistíte, že není Vaše, zajistěte si, co nejdříve, její přepsání na Vás. Vyhnete se spoustě případných problémů v budoucnu.

Jak přepsat Vaši doménu (opravdu na Vás)

Nejdříve musíte kontaktovat současného majitele a informovat ho. Čistě z etického hlediska, by neměl nic namítat a měl by plně spolupracovat. Avšak realita může být často jiná.

Pokud bude spolupracovat, kontaktujte registrátora, který Vám doménu registroval (většinou je to poskytovatel webhostingu). Ten Vám zpravidla vystaví žádost, kterou budete muset opatřit dvěmi úředně ověřenými podpisy (jeden Váš, druhý majitele domény). Žádost pošlete zpět registrátorovi a ten zařídí samotný přepis v registru.

Tento postup může být různý, pro každého registrátora. Někde úředně ověřené podpisy nepotřebujete (minimálně pro “.cz” domény), jinde žádost posíláte přímo správci “.cz” domén www.nic.cz.

A pokud doménu ještě nemáte ale připravujete se, že si ji vytvoříte, pohlídejte si hned na začátku, že jste jejím skutečným majitelem.

Čtěte články o WordPressu.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂