Teorie řetězu

Znáte tzv. Teorii řetězu? Zkusím Vám to vysvětlit, třeba na příkladu tréninků…

Představte si, že s každým udělaným tréninkem, sestavujete řetěz (za každý trénink jedno oko)… Čím déle trénujete, tím delší máte řetěz. Kdy ho s největší pravděpodobností přerušíte?

Když je krátký, protože… Čím delší máte řetěz, tím těžší je ho přerušit… Ať už proto, že se z toho vlastně stává zvyk a tělo se přizpůsobuje a učí onen trénink začleňovat do svého stereotypu. Nebo prostě proto, že je Vám líto, tak dlouhý řetěz přerušit. Nehledě na to, že to dlouhodobě přináší výsledky apod.

Tato teorie (nebo chcete-li myšlenka), se dá aplikovat na cokoliv, co v životě děláte. Může Vám být skvělou pomůckou, jak se naučit (a začlenit do svého života) nové schopnosti. Díky tomuto přístupu, můžete měnit sám sebe, protože: malé krůčky, které děláte pravidelně a dlouhodobě, jsou mnohem efektivnější, než velké kroky, které děláte krátkodobě.

Zkuste si doma nebo v kanceláři pověsit na zeď kalendář a každý den si odškrtněte, další „oko řetězu“. Až uvidíte, jak dlouhý onen řetěz postupně bude, uvidíte, že se Vám ho přerušovat bude jen těžko…


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂