Evernote změny v předplatném

Uběhla už nějaká doba a já měl mezitím dost času, nechat si vše rozležet v hlavě. Zároveň se musím přiznat, že jsem také trochu ovlivněný dalšími názory, které jsem mezitím slyšel nebo četl. A o čem bych chtěl mluvit? Ano, Evernote a jedno z jeho posledních prohlášení… Četl jsem spoustu vzteklých reakcí, o něco méně kladných reakcí, ale sám chápu pohled obou. Nejdříve si shrňme můj vztah k zelenému sloníkovi…

Evernote používám denně již několik let a téměř od samého začátku v Premium verzi. Dříve byly jen dva tarify – Free a Premium. Vše bylo jednodušší… Nebo možná ne. 🙂 Řeším v Evernotu soukromou agendu i veškerou pracovní. Jsem poměrně akční, takže pod "veškerou pracovní" si představte několik projektů (potažmo menších firem/týmů), archivace účetnictví, celé Akardské letky, podklady z několika korporátních firem (ano, jsem zaprodanec a dělám i pro korporátní otrokáře :)), podklady k vedlejším podprojektům (web tady, grafika tam, databáze tady, analýza tam apod.), zápisy/přípravy ze všech schůzek a v neposlední řadě jsem z Evernote udělal i můj GTD nástroj. Vlastně jsem ve fázi, kdy do sloníka valím úplně vše, co mě napadne a zatím jsem nenarazil na nějaké omezení. Používám jak v týmu, tak v rámci indivindi workflow a vše prostě šlape tak, jak očekávám. Za dobu společného soužití, jsem samozřejmě, snad už miliónkrát, změnil způsob, jak Evernote používám a jak v něm informace shromažďuji. Nutná evoluce na cestě k efektivnímu a flexibilnímu způsobu práce. No a co se stalo, že se kolem Evernotu rozvířily na webu takové emoce? Vnímám v tomto problému dvě roviny:

Omezení Free verze

Největší vlnu kritiky, vnímám v souvislosti s omezením Free verze. Tedy verze, za kterou uživatelé nic neplatí. Do teď, byl totiž Evernote až příliš velkorysý a to, co nabízel zdarma bylo tak trochu ne fér vůči těm, kteří si za Evernote platili. Zásadní rozdíl totiž pro běžného uživatele mezi Free a Premium verzí nebyl. To se začalo měnit s tím, jak Evernote získával stále větší uživatelskou základnu a z menšího projektu se stal v podstatě korporát. V rámci změn, jsme tak dostali na výběr více možností a k Free a Premium, přišel také tarif Plus. Tím začaly změny, které od sebe odlišily jednotlivé verze Evernotu. Změny, které v podstatě teď, vyprofilovali tuto službu. Nastalo to, co podle mého, mohl Evernote udělat už mnohem dříve. Přišel totiž jasný vzkaz. A to: "Vážíme si našich platících zákazníků a pokud jím nejsi, tady máš možnost dál naši službu používat. Musíš ale počítat s tím, že se budeš muset spokojit s určitými omezeními a je možné, že budeš muset udělat nějaký kompromis. Nelíbí se ti to? Můžeš jít jinam a nebo zaplať."… Je to jednoduché sdělení, které Evernote jasně dává najevo a naprosto s ním souhlasím. S tím souvisí ona vlna kritiky. A jak už jsem naznačil, naprosto jí chápu, protože uživatelům, kteří využívali Free verzi, prostě Evernote vzal spoustu funkcí, které jsou nově přístupné pouze pro platící. Podle mého názoru, je nutné si uvědomit, že neplatící uživatel, ve fázi v jaké teď Evernote je, nijak nepřispívá svojí přítomností k dalšímu rozvoji. Vlastně se jen "veze", jako černý pasažér v metru.

A upřímně, potřebuje Evernote tuto skupinu uživatelů? Jednoznačně ano, ale ne v takovém množství jako doposud. Evernote si to podle mého uvědomil a změnil svůj business plán. V něm se zaměřuje více na platící uživatele a segment, na který se již nějakou dobu specializuje. Firemní zákazníci… Tam naprosto správně Evernote vycítil finance a potenciál k dalšímu růstu.

Takže je pochopitelné, že uživatelé, kteří se jen "vezli" teď křičí a kritizují. Znamená to ale, že se Evernote zhoršil? Samozřejmě že ne… Možná jen konečně pochopil svojí cenu. A ano, spoustu uživatelů odešlo a ještě bude odcházet. Myslím ale, že jen uvolnili cestu pro nové zákazníky, kteří chtějí Evernote opravdu používat ke svým cílům a nebojí se za takový nástroj zaplatit.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Evernote“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Vyšší ceny

Nedávno před oznámením těchto změn, provozní ředitel Evernotu prohlásil, že je firma v provozním zisku a daří se jí. V kontrastu s tím působí oznámení o zvýšení cen za Evernote trochu zvláštně. Proč by, pokud se firmě daří, zvyšovali ceny? To může mít hned několik důvodů a já je nechci příliš rozpitvávat, protože nevidím do záměrů firmy. Evernote to každopádně vysvětluje tím, že náklady na vývoj jsou stále vyšší a aby mohli dále posouvat a zlepšovat svoje služby, musí mít dostatek prostředků. Což je pochopitelné, o to více, pokud se nově zaměřují především na platící a firemní zákazníky. Přeci jen, pokud si za nějakou službu platím, očekávám určitou úroveň a funkčnost. Tak to je…

Tudíž názory typu: "…z Evernotu se stala korporace, která chce jen sosat více peněz ze svých zákazníků…" se dá pochopit, ale v tuto chvíli je absolutně nepodložená. Jen čas ukáže, zda jsme si za stejné služby, jen začali platit více, nebo zda vyšší ceny přinášejí také kvalitnější služby a servis. Uvidíme za rok, pak bude prostor zrekapitulovat a zhodnotit.

A závěr?

Je pro mě těžké, Evernote v mém workflow nahradit jiným nástrojem (na 90% by jich muselo být více), protože jsem časem začlenil slona tak "hluboko", že by odchod byl velice bolestivý. A určitě neříkám, že mi na Evernotu nic nevadí (zmíním třeba rozdílnosti mezi macOS a Windows verzí). Jakožto dlouholetého Premium uživatele, se mě omezení Free verze netýká a zdražení? Dám Evernotu šanci další rok, aby ukázal, jak s mými penězi nakládá a zda mi za ně dává to, co potřebuji, co očekávám. Mimochodem, platícím uživatelům Evernote nabídl předplatné na další rok za stejnou cenu. Nabídka je tuším platná do poloviny srpna, tak si to zkontrolujte.

Čtěte další články o EVERNOTE. 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂