Proč Ledová disciplína

Často zmiňuji něco jako “Ledová disciplína” a Vy možná stále ani nevíte, co to je… Je možná na čase, Vám to trochu vysvětlit.

Pokud vím, tento název i metodu v podstatě vymyslel Adam Raw (případně mě opravte, já se o tom dozvěděl od něj a Michala Šopora 🙂 ) pro svůj Raw workout (tenkrát ještě Seberevoltu). Je to vlastně spojení benefitů k benefitům, protože tím nejen otužujete své tělo, ale rozvíjíte také svou mysl. Což je to důležitější a na první pohled méně viditelné…

Zatímco totiž trpíte každý den, každou sprchu pod tou mrazivou tekutinou, která Vám (minimálně z počátku) nebude VŮBEC příjemná, to zásadní se děje pod povrchem. Vaše mysl… A opravdu to není trapné klišé. Jak to jednou zkusíte, pochopíte.

Ledovka totiž Vašemu “fyzickému” tělu zlepšuje imunitní systém, pleť, funkci orgánů a také zvyšuje produkci testosteronu a plodnost (plus spoustu dalšího). Navíc k tomu právě vaší mysl učí překonávat tu nepohodu, to nepříjemno. Pokaždé udělat ten krok, zapnout tu ledovou a polít se. Za každého počasí, každé situace, když je Vám do zpěvu i když Vám tečou slzy po tváři. Tak se buduje ona disciplína a tvrdost/odolnost. To je princip, ze kterého, když ho pochopíte a Vaše mysl ho začlení do svého “flow”, můžete těžit v každodenním životě. Jít a udělat ten první a nejtěžší krok. “Zakousnout se” a pokračovat i přes nepohodlí…

Jak totiž Adam zmiňuje, pokud nejste schopní denně přijmout trochu nepohodlí v podobě ledové sprchy, jak můžete zvládnout cokoliv jiného. V životě nejsou jen příjemné věci, ba naopak více jich je spíše nepříjemných.

Co opravdu funguje, je bez přemýšlení jít do sprchy, nastavit úplně ledovou a pustit jí rovnou na sebe. Žádné přemlouvání, váhání nebo nejdříve trošku teplejší… Čím více nad tím budete přemýšlet, tím horší to pro Vás bude.

Už jsem o Ledové disciplíně psal dříve, třeba Vás inspirují i tyto texty a sami ledovku zkusíte.

A věřte mi… Když tu vodu vypnete a velezete ven, ten pocit… Ten pocit za to stojí, protože v ten okamžik si připadáte naprosto neporazitelně!!!

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“RP-Fatman“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Vliv teploty vody na náš organismus

Ledová disciplína je mírně odlišná cesta, která je založená především na překonávání sám sebe. Věřit tomu můžete, ale také nemusíte. Ovšem o tom, že studená voda působí na naše tělo jinak, než teplá voda není pochyb a je to vědecky dokázané.

Co s naším tělem dělá studená voda:

 • stimuluje imunitní systém
 • podporuje plodnost
 • zvyšuje produkci testostronu
 • prokrvuje
 • zpevňuje pleť
 • redukuje vypadávání vlasů
 • urychluje metabolismus
 • zlepšuje funkci funkce orgánů obzvláště Jater
 • dá se říct, že omlazuje a podporuje dlouhověkost

Každý otužilec Vám řekne, že studená voda mu pomáhá být zdravější a odolnější po celý rok. Studená voda totiž naše tělo zoceluje proti nemocím a díky stimulaci imunitního systému je celkově odolnější.

Teplá voda není špatná, jen má na naše tělo úplně jiný účinek a je dobré vědět jaký. O tom, že teplá voda je pro nás příjemnější a máme ji radši, není sporu. Navozuje nám totiž pocit odpočinku a relaxu. Po delší horké sprše se cítíme často odpočinutí, avšak ne úplně “nastartovaní”.

Co s naším tělem dělá teplá voda:

 • pomáhá k uvolnění svalů
 • snižuje tělesné napětí
 • zmírňuje migrénu
 • příznivě působí na dýchací cesty
 • otevírá póry pleti, čímž čistí pokožku

Právě kvůli svým “relaxačním” účinkům je teplá voda ideální před spánkem, třeba pokud máte problémy usnout. Tím, že teplá voda otevírá póry pokožky, je vhodná při holení.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂