Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /data/web/virtuals/165470/virtual/www/domains/vahl.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Retrospektiva 2021 + cíle 2022 – Václav Hlaváček | vahl.cz

Retrospektiva 2021 + cíle 2022

Další rok je za námi… Další měsíce šílenství s názvem COVID… A pro mě další dlouhé dny s prací… Na druhou stranu skvělý rok plný výzev a objevování nových věcí… 

Podobné články jsem tady už taky měl, i když tak trochu nepravidelně. Teď cítím chuť znovu sepsat co se povedlo, co se nepovedlo a třeba tím i někoho inspirovat. A rovnou některé z vás zklamu, protože v následujících řádcích se pokusím být maximálně pozitivní a trochu toho pozitivna přenést i na vás. Takže nečekejte stěžování, ani fňukání… Pro mě byl předchozí rok skvělý (ano i přes to co se kolem pořád děje) a výhled na rok další je v podobném duchu. 

Stafford

Řady mojí nejbližší rodiny se rozrostly o dalšího člena. A tak vedle naše kocourka Dextera s námi od začátku roku žije psík Frank… Staffordšírský bullteriér, kterému přezdívám Staffordšírský chrotal psovitý, protože chrochtá jako prase. 😃 Je to ale největší psí zlatíčko, které nám společně s Dexterem dokáže vždycky zvednout náladu a dát tolik lásky… Lepší příprava na potomstvo (si myslím) neexistuje. A samozřejmě, Dexter s Frankem je moje dozorčí rada ve Smartechu.

30.

Začnu tím, že jsem v roce 2021 vyměnil dvojku za trojku… Tedy už mi věk začíná trojkou a to už bych se měl pomalu přestat považovat za dítě a měla by se pomalu dostavovat dospělost. 😃 Tak nevím jak to máte vy, ale já v druhé polovině roku dostal spoustu skvělých nápadů tak vzdálených dospělosti, že jsem je musel prakticky všechny zrealizovat. Abych sobě i okolí dokázal, že dospělost si ještě musí chvíli počkat. Přeci jen jsem teprve cca ve třetině života, takže času dost. 

Plánování mi není příliš příjemné

Raději nechávám věcí více plynout. Jo jasně, mám „bucket list“ a tyhle věci, ale kdy co budu v měsíci, roce apod. dělat nechávám vlastně na náhodě. Což má spoustu výhod, ale také dost nevýhod. Jedna z nevýhod je i možnost, že se vlastně nic nestane… Prostě ty věci „nemám na očích“ a tak se nestanou. Proto jsem si pro rok 2021 připravil velkou myšlenkovou mapu, které říkám „Life road map“ a v ní mám svůj plán. Mám jí rozdělenou vlastně na dvě části, jedné říkám „mantinel“ a druhé části „plán“. Mantinel je moje připomínka toho, jaký chci být, co chci dělat, co je pro mě důležité a co chci změnit. Plán je můj seznam s odškrtávacími políčky a věcmi, které chci zažít nebo udělat. Typicky jde o zážitky, materiální a finanční cíle, radosti i rozvoj a samozřejmě i pracovní cíle, protože je to všechno mojí součástí. 

Podobnou mapu měl Broňa Sobotka, který mě právě tou svojí inspiroval. Takže kdybyste se chtěli mrknout jak s tím pracuje on, najdete ji zde. 

Pro rok 2021 jsem měl tedy jasno a protože se mi to více než osvědčilo, mapu jsem vylepšil a mám ji i pro rok 2022. Zajímá vás co v ní letos mám? Tady je ukázka

Základem je, že jí mám neustále po ruce a všude sebou. Stále do ní koukám a připisuji nebo upravuji. Když se připravuji na nový týden, mám po ruce i mojí „Life road map“ a cíle zakomponovávám do aktivit v kalendáři… Zkrátka tato mapa mi pomáhá nezbláznit se v náročných chvílích (můj „mantinel“ mi pomáhá v komplikovaných životních i byznysových otázkách) a dál plnit to, co jsem si vytyčil že chci a je pro mě důležité. Zkuste to, funguje to… 🙂 

Byznys, byznys, byznys

Nemůžu pokračovat jiným tématem, než právě prací. Od roku 2019 podnikám a je to tudíž pro mě dost osobní a důležitá věc… Za výsledky totiž odpovídám já a není se za co schovávat. V uplynulém roce se mi v práci spooooustu věcí nepovedlo. Xkrát jsem se „spálil“ a spoustu věci podělal. Jo je to tak a není jediný důvod si to nepřiznat! Stejně tak se spousta věci povedla a díky tomu můžu uzavřít rok 2021 s černými čísly a ještě k tomu s většinou odškrtaného plánu. 🙂 Moje první postřehy z podnikání jsem sepsal tady. Vlastně se na tom od té doby nic nezměnilo. Chce to vytrvalost a nepos.at se z toho! Jsem tedy spokojený, „hra“ vydělávání peněz a jejich další zhodnocování mě naprosto fascinuje a neuvěřitelně baví. Ale nenechte se zmást, peníze jsem nikdy neměl a ani nemám na prvním místě. Jen jsem plně přijal, že je k velké části našich životů potřebujeme a proto se s nimi učím zacházet (a vydělávat je efektivněji a lépe). Stále více z peněz dělám moje zaměstnance, místo abych si za ně kupoval další a další věci. To je i moje strategie (a jeden z cílů v „Life road map“) v novém roce…

Zelená karta

Jednoho dne jsem přišel za mým kamarádem a řekl mu, že chci zkusit Golf a jestli do toho jde se mnou. A on šel a rovnou přihodil, že když už budeme golfovat, mohli bychom taky střílet – říkám proč ne… Přihlásili jsme se na kurzy „Budu golfista“ a „Příprava na střelecké zkoušky“ a vše odchodili. Golf je úžasná hra v ještě úžasnějším prostředí… Každou středu večer jsme dostávali od trenéra nálož informací a tipů. Zkoušky golfové způsobilosti na konci kurzu dopadly dobře, ikdyž jsme tam měli určité rezervy. 

Zbrojní průkaz jsme začali, kamarád udělal ale já se k dokončení nakonec nedostal. Zkoušky se dělají dle trvalého bydliště na spádové policejní služebně. Což mám aktuálně trochu z ruky… Ale rok 2022 to jistí 🙂 Co se mi ale povedlo jsou:

I’m the captain

kapitánské zkoušky na motorové lodě a plachetnice s rozšířenou působností na vnitrozemskou i přímořskou plavbu. Po tom jsem pokukoval už nějakou dobu a teprve ta třicítka na krku mě k tomu dokopala. 😃 Letos mě tedy čeká kondiční plavba v Nizozemsku a dá-li situace kolem nás tak i dovolená na lodi. To už je vcelku paráda, protože loď dává člověku úplně nové možnosti, nemluvě o tom, že dovolená v resortu krásného hotelu má něco do sebe, ale koukat a poslouchat uřvané a tlusté cizince není nic moc. Na lodi ale nejsou… Jen my, voda, ticho, sluníčko, pohoda… 

P.S.: Musím sem hodit pro zasmání:

Věřím na symboliku

Tak a teď vážně… Bojím se jehel jako máločeho na světě. Nepomáhá nic… Vím, že to nic není, nebolí to a ani…. to je jedno, prostě je mi z jakéhokoliv odběru nebo očkování špatně. No tak jsem si řekl, že bude dobrý nápad si nechat udělat tetování. 😃 😃 

Proč ne ne? Hranice se mají překonávat, strach mě přeci nebude omezovat. Našel jsem si tatérku Pavlu, pár týdnů s ní řešil co bych chtěl a odladil s ní koncept motivu. V den D jsem dorazil do salónu a když mi oholila ruku a nakreslila obrys podle kterého bude tetovat, mi došlo, co jsem si to vymyslel zase za blbost. A ačkoliv jsem si původně přišel pro malé kolečko na předloktí, vzniklo z toho tohle:

Nemusí se vám to líbit, ale je to tak originální, že je prakticky 99,9% šance, že když něco podobného uvidíte na něčí ruce budu to na 99,9% já. 😃 Po těch několika měsících jsem si já i okolí zvyklo a sžilo se s mojí novou parádou. A teď to nejdůležitější… Každý detail tetování skrývá symboliku, kterou jsem chtěl výsledkem zachytit a to se povedlo na jedničku. Stejně jako mi pomáhá můj Mantinel v Life road map, tak mi tetování už Xkrát pomohlo překonat náročnější okamžiky prostě tím, že mi to připomnělo co jsem potřeboval. 

Co tedy tetování pro mě skrývá za symboliku? 

  • Kruh je pro mě to nejdůležitější, co ovlivňuje každého z nás => cyklus. To že když je hůř, bude líp.. Když je tma, bude světlo… Když jsem smutný, budu veselý… Když se nedaří, bude se dařit. Nic totiž netrvá věčně a vše se střídá v cyklu. Drobný detail kruhu: na jedné straně je slabší, na druhé silnější + šedý pruh značí, že vždy jsme na jedné „straně“ cyklu. 
  • Čára z bicepsu až na zápěstí je moje životní cesta. Klikatá, občas neviditelná, občas jsem na rozcestí ale pořád jdu dál. A nevím kam dojdu, ale nezastavuju. Tak abych využil čas, který jsem dostal. 
  • Barevné křídlo je mojí připomínkou, že hranice neexistují. Prostě můžu využít kreativity, vůle, touhy zkrátka můžu vymyslet a udělat cokoliv. 

Takže až se vám bude chtít nic nedělat, s klidem si odpočiňte. Přijde totiž zase období, kdy to bude naopak. 

Rok 2021

Byl pro mě přerodem… Ve všech rovinách jsem se posunul, i když to bylo leckdy nepříjemné a náročné. Dokázal jsem zmobilizovat síly a posunout firmu dál. Dokázal jsem si udělat čas na sebe a moje nejbližší. Zase o něco lépe a efektivnější jsem zacházel s časem i penězi, mimo jiné i kvůli zmíněné myšlenkové mapě. Ukázalo se zas a znovu, že když to mám na očích, funguje to. Proto jsem si na rok 2022 vzal stejnou myšlenkovou mapu a vylepšil jí, obohatil, zaktualizoval a vznikla „Life road map 2022“ a s tou vcházím do nového roku stejně jistě, jako vycházím z toho předchozího. 


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂