🔶 OrangeNews 2021/07

Je tady poslední den července 2021 a to znamená, že polovina letních prázdnin je pryč. Také to ale znamená, že je tady další nálož zajímavostí ze světa automatizace (procesů, komunikace a zkrátka všeho, co s tím souvisí) do vaší emailové schránky.. 🙂 

Jako první zmíním, že jsem na blogu sepsal pár postřehů z posledních cca dvou let mého podnikání. Respektive více než postřehy, jsou to poučení, která si sebou odnáším do dalších let. Třeba Vás inspirují nebo alespoň pomůžou rozhodnout se, zda se chcete na volnou nohu sami pustit nebo ne.

ZE SVĚTA PROCESNÍ AUTOMATIZACE

Společnost Gartner zveřejnila svůj magický kvadrant trhu dodavatelů RPA pro rok 2021. Při porovnání s předchozím rokem je patrný zajímavý vývoj:

 • Mezi leadery (Leader quadrant) získaly vysoké hodnocení společnosti UiPath a Automation Anywhere.
 • Společnost UiPath zvýšila svůj náskok, zejména pokud jde o schopnost realizace (Ability to Execute).
 • Společnost Microsoft se svým produktem Power Automate udělala velký skok v oblasti realizace (Ability to Execute) a narušuje tím trochu tu dominanci „velké trojky“.
 • Blue Prism ztrácí pozici v segmentu lídrů.
 • Do seznamu se dostávají někteří noví hráči jako Nintex a Appian, což je krásná ukázka sbližování technologií BPM a RPA.
 • Po společnostech SAP a Microsoft vstoupila do této „arény“ také společnost IBM.
 • Na trh vstupují stále více čínští dodavatelé, protože se objevují některé segmenty čínských hráčů typu Niche Players (LaiyeCyclone Robotics).
 • Klíčovými trendy na trhu RPA jsou stále více širší možnosti, měnící se prostředí dodavatelů a nové cenové modely.

DROBNÉ TIPY K VYŠŠÍ PRODUKTIVITĚ

Řešíte neustálé rozptylování od notifikací? Já taky a nedávno jsem si uvědomil, že s tím vlastně takový problém už delší dobu nemám. A proč?

Snažím se plánovat si pracovní den tak, že dopoledne mám soustředěný blok práce – tzn. že chci minimum rozptylování a plné soustředění na práci. Odpoledne naopak plánuji schůzky, telefony, emaily atd. atd. Ne vždy se to samozřejmě daří, ale snaha se cení. No a pár měsíců mám na Macbooku, iPhonu i Apple Watch nastavený režim Nerušit od 0:00 do 12:00 hod. 

Je to tak „nenápadné“, že jsem na to sám zapomněl a několik dní po sobě si říkal, jak je super, že mi nikdo nepíše a nevolá, že se můžu věnovat nerušeně práci. Jakmile se překlopí 12:00 hod. najednou se vždy všechny notifikace zobrazí a mě dojde, že vše je chytře „odstíněno“ pro můj klid. 

ROZVOJ ANEB POŘÁD JE V ČEM SE ZLEPŠOVAT

Už je to nějakou dobu, co přemýšlím nad návratem k investování a od myšlenek a skutečně investovaných peněz, jsem se začal také zase zaměřovat na rozvoj v této oblasti. Jako první jsem měl v hledáčku knihu od Daniela Gladiše (viz níže) ale objevil jsem také sérii videí pod hlavičkou “Na volné noze” a je to bomba. Takže pokud Vás zajímají akciové trhy, možná by Vás právě tyto videa mohly inspirovat.

ONLINE KANCELÁŘ ANEB PRÁCE ODKUDKOLIV

Žádné podnikání se neobejde bez správných nástrojů, které umožňují nejen dodávat hodnoty, ale také umožní vyřešit to, co “není vidět”. Jako je fakturace, finanční reporting, přehled projektů/zakázek, správa úkolů, vykazování práce atd. atd. Tak dlouho jsem hledal, až jsem cca před dvěma lety našel Caflou. Do té doby jsem měl část informací v Airtable (výkazy práce, projekty, finance, kontakty), zbytek v různých tabulkách v Excelu a v iDokladu odkud jsem fakturoval.

Díky Caflou mám prakticky vše na jednom místě s kontextem, který mi předchozí fungování neumožňovalo. Tvorba nabídek a výkazů, které se váží k projektům, které se vždy „přetvoří“ na faktury, které jsou krásně pohromadě v cashflow. Můžu se kdykoliv podívat co jsme dělali pro konkrétního klienta… Od vytvořených nabídek, vykázaného času na jednotlivých projektech, přes faktury až po celkové finance… Díky tomu mám kdekoliv vše potřebné po ruce, i když jsem zrovna třeba na Krétě (odkud píši tyto řádky)

PLÁNY A CO BUDE V BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI:

 • Jsem nově na Naucmese.cz 🙂 a brzy se “potkáme” ještě na dalším portále.
 • Připravuji online video kurzy, jak jinak než na téma softwarové robotiky od samotné procesní analýzy až po automatizaci. Takže brzy se budete moci dále rozvíjet kdykoliv a kdekoliv.

TIPY NA VOLNÝ ČAS ANEB ŽIVOT NENÍ JEN O PRÁCI:

 • Minule jsem zmínil nový seriál Příběh Lisey a po shlédnutí šestého dílu (z osmi) musím pochválit a znovu doporučit. Příběh z pera Stewena Kinga je skvěle zpracovaný a skvěle graduje. Pomalu už začínám vyhlížet nové díly Teda Lasso a hlavně Nadace
 • Čtu skvělou knížku Akciové investice od Daniela Gladiše. Nejen že je tam spoustu příkladů, ale je přímo narvaná tipy a triky. Z každého řádku pana Gladiše srší zkušenosti. No a jeden skvělý klient (děkuju Michale) mi doporučil Audiotéku a tak jsem se dal na poslech audio knížky – Padrino Krejčíř, kterou čte pan Rímský a je to fantastické! Nejen obsah (Radovan Krejčíř byl – vlastně nevím jak ho pojmenovat), ale podání pana Rímského je prostě geniální. 
 • Je to tady… Nechal jsem se ukecat a nainstaloval World of Warcraft: The Burning Crusade (TBC). A je to jedním slovem – nostalgie. Takže pokud máte čas a ať už jste v tomto světě veteráni nebo úplně nepolíbení, rozhodně si to užijete i po těch letech, kdy TBC bylo vydané. 
 • Nejsem žádný fanouškem Ewy Farné, ale vcelku náhodou se ke mě dostala písnička Tělo a musím uznat, že má něco do sebe.

Pokud jste dočetli až sem, děkuji za Váš čas a těším se v dalším newsletteru zase za měsíc. 

Automatizaci zdar
Vašek


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂