Nové vychytávky v iOS 11

Veřejná verze iOS 11 vyšla v úterý 19. září… Adopce nejnovějšího systému, podle posledních čísel strmě stoupá a už je venku dokonce první setinková aktualizace (11.0.1). První objevené chybky v ostrém provozu jsou tudíž opravené. Já si hraji s jedenáctkovým iOS už od bety a možná by nebylo od věci, udělat si takový souhrn zajímavých novinek o kterých ani nemusíte vědět, ale zaručeně udělají Váš život jednodušším.

1. Ovládací panel
Ano, tohoto si musel všimnout snad každý, protože to mimo jiné prezentoval i sám Apple na keynote. Zase máme předělaný ovládací panel. Začínám mít pocit, že se tento panel mění snad s každou novou verzí iOS. Tentokrát ovládací prvky “opustily” hranice a jsou na celém displeji. Co je ale nejdůležitější… Konečně si můžeme (z povolených možností) sami vybírat, co v panelu budeme mít. Kompletní podpora 3D touch je pak velice příjemnou „jahůdkou na dortě“.

iOS 11 - ovládací panel

2. Rodina nadevše
Konečně je možné sdílet s rodinou nejen nákupy a Apple music, ale také iCloud. Stačí si to v nastavení povolit. Každému kdo má základní 5GB tarif, bude automaticky nastavený společný. Kdo má aktivovaný nějaký placený, bude si moci vybrat, zda si ho ponechá nebo předplatné zruší a bude využívat společný iCloud (nebojte, data se nesdílejí, jen prostor na serverech – jeden tarif).

iOS 11 - iCloud

3. Rychlé nastavení nováčka
Koupili jste si nové iOS zařízení? Je konec únavného nastavování, protože teď už stačí nově koupené zařízení přiblížit k Vašemu stávajícímu. Nahrání zálohy, přenášení dat mezi zařízeními apod. Tak jednoduše… Prostě obě zařízení položíte vedle sebe.

4. Velký displej – malá ruka – velká klávesnice
Vaše prsty nestačí na displej Vašeho iPhonu? Jděte do Nastavení/Obecné/Klávesnice a zde možnost hned na začátku “Klávesnice pro jednu ruku”. Vyberete si zda jste pravák nebo levák a je to…

iOS 11 - klávesnice

5. Slabá WiFi? Děkuji, nechci
WiFi sítě jsou dnes všudypřítomné, obzvlášť ve větších městech. Pokud se na kteroukoliv, byť jen jednou přihlásíte, Vaše iOS zařízení si to pamatuje a pokud se v budoucnu znovu objevíte v dosahu, automaticky se připojí. Jsou ale v životě lidském okamžiky, kdy je to spíše otravné a na škodu. Třeba při procházce po městě kdy něco tvoříte (s využitím mobilních dat) a v tom se Váš iPhone připojí na vzdálenou WiFi síť Vaší oblíbené kavárny. Slabý signál, najednou vše trvá atd. Tomu je konec… Nově si můžete pro každou známou WiFi síť nastavit, zda se na ní chcete připojovat automaticky nebo ne.

6. Cloud je všemocný
Škudlíte si ve vašem iOS zařízení každý MB, aby se Vám tam vešlo všechno co potřebujete? Mrkněte do Nastavení/Obecné/Úložitě: iPhone/Zobrazit vše a zde hledejte volbu “Odložit nepoužívané”. Všechny nainstalované aplikace, které otevíráte jen občas, přesune do cloudu a tím můžete ušetřit spoustu místa.

iOS 11 - appky v cloudu

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Apple“ show_cat_name=0 show_img=1]

7. Chvilka ticha
Máte také ukecané kamarády, kteří valí jednu zprávu za druhou a Váš iPhone nestačí jejich iMessage/sms zobrazovat? Swipněte ve zprávách na vybrané konverzaci doleva a nově tam najdete kromě “Smazat” také “Skrýt upozornění”.

8. Screenování
Snad každý sem tam potřebuje vyfotit obraz iPhonu/iPadu. Nově se Vám všechny screeny objevují v levém dolním rohu, odkud si je hned můžete všechny prohlédnout a co víc, rovnou je upravit (oříznout, pomalovat apod.). A pokud na malý náhled v dolním rohu chvilku nebudete reagovat, zmizí a screeny se uloží.

9. Čtenářka Siri
Občas přeci jen nechcete rozmlouvat se Siri. Nově už nemusíte jablečné asistentce pokyny pouze říkat, ale můžete jí je i napsat. A to se vyplatí…

10. Temno
Chcete mít na Vašem iPhonu/iPadu tmavý režim? Inverzi barev zná každý, kdo po tmavém pozadí alespoň jednou zatoužil. V iOS 11 je nová volba “Chytrá inverze barev”, kdy se invertují všechny barvy kromě multimediálního obsahu. Ale pozor, obrázky nebudou invertované, pouze pokud je prohlížíte v aplikacích od Applu (například ve Zprávách nejsou, v Messengeru už bohužel ano). Vyzkoušejte a posuďte sami: Nastavení/Obecné/Zpřístupnění/Přizpůsobení displeje/Inverze barev/Chytrá inverze

11. Čtečka QR kódů
Novinkou v iOS 11 je i čtečka QR kódů a ikdyž s ní zatím úplně dobré zkušenosti nemám, určitě je fér tuto vychytávku také zmínit. Nehledejte žádné tlačítko, prostě zapněte aplikaci Fotoaparát a je to.

12. Live Photos i za hovoru
Baví Vás Live Photos? To Vás určitě potěší, že je můžete pořizovat i během FaceTime hovorů. V levém dolním rohu máte (pokud jste si v nastaveni aktivovali) tlačítko.

13. AirPods jsou chytřejší
Všechny majitele AirPodů jistě potěší, že dvojité poklepání už neznamená pouze Siri, ale že lze nastavit, co se má stát (např. přepínání písně, pauza apod.)

A takto bych mohl pokračovat, protože iOS 11 je plný větších či menších vychytávek. Jaké máte nejraději Vy?

Čtěte další články o APPLE. 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂