Moje nástroje: software

Můj svět se v posledních letech scvrknul jen do několika aplikací (stejně jako u “železa”) a ikdyž má občas pocit, že toho používám neuvěřitelné množství, mám stále potřebu udržovat co nejmenší počet a mít tak co největší jednoduchost.

Celkově se snažím využívat maximum aplikací přímo od Applu. Jsou totiž geniálně jednoduché, přehledné a téměř bezchybně implementované do operačního systému se vzájemným propojením.

Středobod všeho je pro mě Evernote…

Evernote

Evernote je můj vstupní inbox pro vše. To znamená, že do něj hrnu: poznámky, postřehy, nápady, plány, úkoly, náhodné myšlenky i náčrtky. Vše co moje hlava vyplodí musí sem, abych to mohl s klidem v duši zapomenout. Jak praví jedno z pravidel GTD – mozek není k pamatování problémů, ale k jejich řešení.

Každý den tento inbox vyprázdním a roztřídím. Zbytečnosti smažu, důležité informace uložím, úkoly doplním atd.

Připomínky (Apple)

Dlouho jsem používal Todoist a experimentoval se spoustou dalších “úkolovníků”. Nakonec jsem skončil u jablečných Připomínek a až na pár detailů jsem spokojený. Jsou jednoduché, přehledné a… více vlastně nepotřebuji. Téměř nepoužívám nějaké prioritizování, ani plánování úkolů. Mám pro každý projekt seznam…

Úkoly které jsou opravdu důležité a vyžadují předností řešení si označuji 🚩 (vlaječkou). Sem patří cokoliv, co musím udělat a nemá konkrétní termín. Cokoliv má konkrétní termín, patří do kalendáře.

Kalendář (Apple)

Kalendář je snad jediná aplikace, kdy jsem snad ani nezkoušel jakoukoliv jinou aplikaci než tu od Applu (jak v macOS tak iOS). Nikdy jsem s ní neměl problém a naprosto mi vyhovuje. Do mého kalendáře patří vše, co má nějaký termín. Ať už je to úkol nebo schůzka. Po různém experimentování jsem skončil u jednoho pracovního kalendáře, který vidí kolegové v korporátu a několika dalších, do kterých zaznamenávám soukromé věci, platební data, publikační termíny, narozeniny, rodinné události a rozvrh časových okének, kdy jsem úplně offline a plně se koncentruji jen na konkrétní úkoly.

Ulysses

Protože mě mega baví psaní všeho možného, oblíbil jsem si skvělý Ulysses. Sem píši všechny články a příběhy, zkrátky všechny delší texty. Dříve jsem psal také v Evernotu, ale Ulysses je pro každého pisálka přeci jen více uzpůsobená. O benefitech určitě čekejte brzy samostatný článek.

Pixelmator

Veškerou grafiku dnes připravuji v Pixelmatoru, který mi nahradil Adobe Photoshop a Adobe inDesign. Nejsem žádný profi grafik a Pixelmator je jednoduchý a zatím splňuje vše, co potřebuji. Na iPhonu rád retušuji, na Macu připravuji vše ostatní.

Mail (Apple)

Jablečná aplikace Mail možná není dokonalá, ale je naprosto dostačující. Jednou za čas zkouším další aplikace od jiných vývojářů, ale vždy se (rád) vrátím znovu k té od Applu. Nemám rád emaily, takže párkrát za den tuhle appku otevřu, odbouchám co nejvíc mailů a zase rychle pryč. Žádné zdržování nebo lelkování… 🙂

iTunes (macOS) / Hudba (iOS)

Neznám moc lidí, kteří jsou spokojení s iTunes… Já mezi ně každopádně patřím. Nikdy jsem neměl problém a vždy jsem pomocí iTunes vyřešil vše, co jsem potřeboval. Používal jsem je už na Windows a popravdě, jakmile jsem si na ně zvykl, už nebylo cesty zpět. Hudbu jsem si před Apple music kupoval a iTunes mojí knihovnu stále držely přehlednou a se všemi detaily.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Nastroje“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Fotky (Apple)

Veškeré fotky a videa, které jsem vytvořil, mám na jednom místě. V iCloudu a v jablečné aplikaci Fotky. Dnes už fotím výhradně iPhonem, takže mi odpadá nějaké přesouvání dat z paměťových karet apod. Všechny starší fotky, jsem už před lety stáhnul a uložil na iCloud, odkud k nim mám přístup. Jednoduše, přehledně a bez problémů.

iWorks /Pages, Numbers, Keynote/ (Apple)

Velkou část mého profesního života jsem se zaměřoval na produkty z kancelářského balíku Office. Především Excel, Access a Infopath… Bylo pro mě nepředstavitelné, že bych žil bez Excelu. Makra a scripty ve VBA pro mě byl denní chléb… Od doby, co toto tolik nedělám a potřebuji vytvořit nějakou tabulku, dokument nebo prezentaci, sáhnu raději po iWorks.

Visual Studio Code

Pokud potřebuji napsat nebo upravit nějaký kód, vše řeším ve výborném Visual studiu. Tento nástroj je přímo od Microsoftu a je zadarmo. Má podporu nespočtu programovacích jazyků, tmavý mód i split view. Pro mě nepostradatelný pomocník objevený vlastně náhodou, když jsem hledal na macOS náhradu PsPadu.

Toggl

Protože pracuji na různých projektech, měřím si čas, který u jednotlivých úkolů strávím. K tomu používám výborný Toggl, který má aplikace na všechny platformy a je dostupný i z prohlížeče.

MindNode

Je krásný a přehledný editor k tvorbě myšlenkových map. Dříve jsem používal iMindMap, ale byl zbytečně robusní a složitý. Rád si v MindNodu kreslím na iPhonu myšlenky, které chci promyslet trochu více do hloubky.

Slack

Dříve jsme používali ke komunikaci v týmu, dnes prioritně používám ke sledování, kdy vyšly články na blogu a webech, které mě zajímají. Trochu atypický způsob využití, ale což. Účel to plní… 🙂

Camunda Modeler

Tento prográmek jsem objevil během hledání konkurence k profesionálnímu Enterprise Architectu. Camunda modeler je jednoduchý a je multiplatformní. Ani zdaleka nedosahuje úrovně EA, ale pro základní kreslení procesů apod. je nepostradatelný a velmi jsem si ho oblíbil.

UiPath

Jakožto specializovaný software zmíním ještě UiPath Studio k tvorbě robotů, což pokud sledujete alespoň trochu můj blog víte, že je aktuálně moje specializace.

A to je to nejpodstatnější bez čeho si neumím ten můj “virtuální” život představit. Jo taky samozřejmě používám (téměř výhradně) Safari k prohlížení webu a iMovie ke střihu videa. To bych ale mohl jmenovat další stovky aplikací a o tom tento článek být nemá. Chtěl jsem sepsat výčet těch nejdůležitějších a k nim stručný popis proč.

Jak to máte Vy?


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂