Moje nástroje: hardware

Tak jako má truhlář dláto, kopáč lopatu, malíř štětec, tak i já mám nástroje, kterými denně tvořím… Mám rád minimalismus a neustále hledám jednoduchost. Časem se tedy můj “vercajk” vykrystalizovat do několik málo kousků. V základu bych je rozdělil na software a hardware, kterému se budu věnovat na řádcích níže.

Zkoušel jsem toho spoustu… Ať už šlo o nahrazení počítače iPadem, nepoužívání počítače vůbec 😀 nebo třeba využití pracovního HP. Nakonec jsem nadmíru spokojený jen s Macbookem Pro a iPhonem 7 Plus. Vypustil jsem iPad, Mac a cokoliv dalšího…. Jednoduše a přímočaře.

K tomu využívám dva 24” externí monitory a sem tam myšku. Dle situace… To je vše. Zmíním, že většinu času trávím v korporátu, kde se přeci jen žije podle trochu jiných pravidel a nařízení a kde dominuje Windows.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Nastroje“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Tři úrovně používání a způsobu využití

Jako vstupní zařízení, je pro mě jíž zmíněný iPhone 7 Plus. Na něm vyřizuji většinu emailů (které nevyžadují nějakou hlubší práci, dohledávání, analyzování apod.) a většinu ostatní písemné komunikace (iMessage, WhatsAp apod.). Slouží ale především k zaznamání všeho k pozdějšímu zpracování a hlubšímu promyšlení. Samozřejmě s ním také telefonuji a poslední dobou stále více čtu ebooky, které jsem dříve vyhradně četl na iPadu (zjišťuji ale, že Plusko je dostatečně velké a je to pro mě vlastně i pohodlnější).

Hlavním pracovním strojem je můj Macbook Pro, na kterém řeším už jen to, co opravdu potřebuje více mého času a mé energie. Takže emaily, které “přežily” mojí čistku na iPhonu a vyžadují více času k vyřešení. Dále všechny poznámky a informace, které po prvotním roztřídění a zařazení na iPhonu (a zapsání) vezmu a na Macu buď více rozpracuji, zaarchivuji nebo přesunu do koše. Protože celkově hodně času trávím psaním a následným editováním dlouhých textů, věnuji se tomu výhradně také na Macu, na iPhonu napsané texty jen čtu a přemýšlím nad nimi.

Úplně zjednodušeně… V druhé vlně (úrovni) zpracovávám vstupy a dělám rychlý selekt (co je potřebné uložím a zpracuji na Macu, co je zbytečné hned odstraním) a v třetí vlně (úrovni) zpracovávám nejnáročnější požadavky a už se nezabývám zaznamenáváním a roztřiďováním.

Úmyslně jsem přeskočil první úroveň… Ta je totiž postavená na filtrování toho, co si zaslouží mojí pozornost a co by mě jen zbytečně rozptylovalo. Cílem je, vědět o tom důležitém a ostatní věci úplně odstřihnout a až budu mít čas, vyřešit je později (třeba na iPhonu). Tuto roli, nekompromisní sexy sektretářky, zastávají Apple Watch.

2. Úroveň (iPhone)

  • rychlé zadávání informací (koncepty a drafty, nápady apod.)
  • komunikace (telefonická i písemná)
  • základní výběry a rozřazení (předzpracování, připraveno pro dokončení /ve 3. úrovni/) informací
  • kontrola obsahu + základní korektury a opravy
  • tvorba multimediálního obsahu (foto, video, zvuk)
  • čtení ebooků
  • jednoduché grafické úpravy

3. Úroveň (Macbook Pro)

  • finální dokončení zpracování poznámek, dokumentů, grafiky a všeho co si z pravidla na iPhonu předpřipravím
  • psaní a korektury

1. Úroveň (Apple Watch)

  • “první kontakt se světem”
  • veškeré notifikace, které chci vidět (pečlivě vybrané a jen v tom nejnutnějším rozsahu)
  • měření fyzické aktivity apod.

Říkám tomu úrovně, protože od první ke třetí, postupně “protékají” požadavky/podněty/informace a já chci, abych neduplikoval stejné činnosti, ale vždy vzal nástroj a na něm vyřešil tím nejefektivnějím způsobem, co nejvíce věcí. Stávalo se mi totiž dříve, že jsem třeba na Macu “vykydnul” na hodiny u promazávání mailů a jednoduchém odpovídání a než jsem se dostal k těm opravdu složitým, musel jsem jít dělat něco jiného. Nebo jsem na iPhonu procházel různé notifikace a procházal jednotlivé aplikace, “kde se co děje” apod. Když si tento čas sečtete, jsou to opravdu zbytečné hodiny, které jste mohli užít nějak smysluplněji a efektivněji… Třeba spánkem, čtením, cvičením nebo u večeře s drahou/drahým.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂