Modelování podnikových procesů – aplikace

Není žádným tajemstvím, že mojí profesí je automatizace a optimalizace firemních procesů. K tomu patří i samotné mapování a modelování procesů. Jde o opravdu zajímavou disciplínu a na řádcích níže, bych Vám chtěl doporučit pár nástrojů, které k tomu použít a třeba ani neznáte.

Podle mého, je nejznámější (a na velkém vzestupu) Enterprise Architect (EA) od Sparxu. Je to geniální a robusní nástroj, který je za příznivou cenu a umí snad vše. Používáte-li jakoukoliv notaci, v EA ji určitě najdete, případně si jí můžete stáhnout. Cena je cca 15 000,- za Ultimate verzi. Pro moje kreslení je ovšem EA až příliš robusní a než se vůbec můžu pustit do samotného kreslení, musím si připravit všechny balíčky (packages) apod. Proto ho používám jen na větší a komplexnější projekty.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Nastroje“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]
 

Program, který dává snad největší svobodu je Microsoft Visio, které nesvazuje tolik pravidly, dá se v něm kreslit jak proces tak i třeba půdorys a spoustu dalšího. Avšak ona svoboda může být občas na škodu, protože dovoluje motat UML s BPMN apod. Dnes už se dá koupit i jako měsíční předplatné, pokud Vás to zajímá najdete na webu Microsoftu (viz výše).

Můj nejoblíbenější je Camunda modeler, který je jako jediný i pro macOS. K tomu je úplně zadarmo a jeho síla je v naprosté jednoduchosti. Umí BPMN i DMN, takže se nemusíte bát, že byste do toho nějakým způsobem zamíchali třeba UML apod. (což běžně v nákresech z Visia uživatelé dělají)…

Musím zmínit také nástroje jako ARIS, ARPO, Bizagi, Adonis nebo Bonita které jsem jednou vyzkoušel a od té doby nepoužil. Třeba si je ale oblíbíte.

Občas také dle potřeb používám Excel, Word (nebo Numbers) k vytváření rozhodovacích tabulek nebo rozepsání jednotlivých kroků procesů. A MindNode ke kreslení myšlenkových map.

Co Vy? Jaké k modelování používáte nástroje?


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂