Mac mini a jeho dnešní místo

Myslíte, že má v dnešní době, Mac mini stále ještě svoje místo?

Podle mého názoru jednoznačně. I když s určitým ale… Mac mini už totiž není takový, jaký byl, když ho chlapci z Applu představovali. Už to není zdaleka nejlevnější “vstupní” počítač jablečného světa. Dokonce se už zadýchává i při mírně náročnější práci. Dnešní svět, mu tak trochu utíká mezi jeho virtuálními "prsty".

Ne, úlohu nejlevnějšího tzv. "entry" modelu, už dlouho zastává dosluhující Macbook Air. A kdo chce stolní počítač, tak sáhne spíše po iMacu (případně fajnšmekři, třeba po Macu Pro nebo novém iMacu Pro). Přesto stále tvrdím, že Mac mini má své místo… Svou cílovou skupinu…

Pokud se tedy Mac mini nerozdává zadarmo, ani to není úplně "hard" (i když bez pochyby dokáže zastat spoustu kancelářské práce) pracovní stroj. Kam s ním? Proč si ho vůbec kupovat?

"Srdce" domácnosti

Ano, je ještě jeden účel. Zábava. Možná chcete nějaký stroj, který zapadne do Vašeho světa a splní, jak nároky Vaší domácnosti, tak “potřeby” jablečného "ekosystému".

Jeden čas jsem experimentoval i s Apple TV, ale nějak mě neuspokojovala. Měl jsem totiž 3. generaci a nemám tolik koupených filmů a seriálů, které bych si pohodlně přímo z Apple TV pouštěl. Dokonce už dnes využívám prioritně Apple music a tuto hudbu si v této verzi Apple TV (4. generaci jsem ještě nezkoušel) také nepustíte. A tak se jí v té době nepovedlo svrhnout z onoho domácího "trůnu" milovaného Miniho.

Mini má v naší domácnosti, nezastupitelné místo. V obýváku… Je to jak multimediální centrum, tak také centrální úložiště pro zálohování dat a v těch několika “temných” okamžicích, kdy jsem se v minulosti snažil iPadem nahradit počítač (a všechny moje touhy a potřeby pokrýt iOS zařízením), to byl jediný počítač, který jsem měl k dispozici.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Apple“ show_cat_name=0 show_img=1]

Mini jako mistr “dídžej”

Mini má u nás možná tu největší zodpovědnost. Je to takový “sympatický džůbox” na který jsme všichni připojení přes Apple Remote a tím můžeme ovládat hudbu (potažmo veškerý obsah z iTunes/Apple music včetně videí) každý ze svého iPhonu/iPadu.

Protože je Mini přihlášený pro svým vlastním (domácím AppleID) máme nasdílené naše playlisty z Apple music, takže na svých zařízeních si posloucháme a aktualizujeme playlisty a změny se aktualizují i do Miniho.

Mini jako mistr obrazu

Samozřejmě co by to bylo za obývák, kdyby se v něm nekoukalo na nějaký ten video obsah. Poslední dobou u nás vede Netflix, který má iOS aplikace a je i relativně pohodlně dostupný z prohlížeče.

Fotoalbum

I my rádi fotíme… Rodinu, kocourka, stromečky, kopečky, Prahu a spoustu dalších blbostí a okamžiků. Vše společně sdílíme v iCloud albech, které máme nasdílené i s Minim. Když tedy přijde někdo na návštěvu a my se s ním chceme podělit o nějaké zážitky, není problém. Na co streamovat obraz z iOS na Apple TV, když to jde i takto…

Kancelářský záskok

Jedním z benefitů je určitě i to, že v případě nutnosti Mini dokáže plnohodnotně zaskočit i při práci. Je to přeci počítač, takže není problém si k němu sednout a začít pracovat. A když je člověk líný a nechce Miniho stěhovat a připojovat k monitoru, velká tv poslouží také a práce je nadmíru pohodlná. Třeba i z gauče… Díky bezdrátové Magic mouse a Magic keayboard není limitem žádný kabel.

Závěrem

A co vy? Jak fungujete ve Vaší domácnosti? Používáte nějaké multimediální centrum nebo jste na tom podobně jako já?

Čtěte další články o APPLE. 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂