Konec Instagramu

Celá moje snaha být více „offline“ a méně závislý na sítích pokračuje… Po Facebooku jsem odřízl další sociální síť…

Instagram…

Měl jsem tam několik profilů a ty jsem průběžně rušil už pár měsíců. v neděli 9. 6. 2019 jsem zrušil poslední a nejnovější z nich. Už mě tedy nejde nalézt pod žádným nickem – konec hlášení. 🙂

Proč

Položili jste si už někdy otázku: „Jaký přínos má Instagram do Vašeho života?“ Pokud váháte, hledáte odpověď nebo prostě nevíte, jste na tom stejně jako já.

Nikdy jsem Instagramu neměl „odvahu“ dávat dostatek času, abych tam vytvořil alespoň trochu kvalitní a pravidelný obsah. A když už jsem měl to období, kdy jsem chtěl, nedělal jsem pořádně ostatní aktivity, jako odpovědi na komentáře, interakce s ostatními uživateli apod.

Tím pádem se moje uživatelská aktivita vždy scvrkla jen do bezmyšlenkovitého projíždění naservírované timeliny a bezhlavého likeování postů uživatelů, které jsem ani neznal (ale ta fotka vymezleného stolního setupu si to prostě zaslouží ne :)).

A když jsem si tohle uvědomil (vlastně jsem to tak nějak věděl vždy), začal jsem počítat čas, který jsem takto zabil. Tahle ztráta času mého života, mě začala deptat a výsledkem je osvobození od další pasti a „lapače“ času.

Možná jste si mysleli, že profil na Instagramu nejde zrušit

Což je jednoznačně úmysl, ale ono to opravdu jde. Jen to nejde z aplikace, ale musíte hledat na webu.

Zde https://help.instagram.com/139886812848894 klikněte na

a pak se přihlaste ke svému profilu. Dále už se jen řiďte pokyny a je to… 🙂

Přetvářka a lži

Možná Vám taky občas vrtalo hlavou, že ty pečlivě připravované profily jsou možná občas až příliš dokonalé a krásné. Že vůbec nejsou tak spontánní a improvizované, jak se mají tvářit nebo jak tvrdí text pod.

Pokud si tohle uvědomujete a jste s tím v pohodě, body pro Vás. Řada známých (a určitě Vás nepřekvapí, že mám na mysli hlavně mladší) si tohle ale neuvědomuje. Nevidí, že ty kvanta fotek, které jim denně servírují jejich oblíbenci, jsou pracně připravené a upravené. Cíleně ukazují jen to, co autor chce. Ať už za účelem placené spolupráce nebo prostě k prodeji sama sebe. A opět, pokud v Instagramu vidíte jednu velkou komerční platformu, v pořádku. Osobně s reklamou nemám problém, pokud jasně vím a chápu, že to reklama je. O tom už jsem v minulosti taky psal. Nesnáším ale reklamy, které se mi snaží vnutit, že to vlastně reklamy vůbec nejsou.

A proto jsem Instagram postupně omezoval až jsem se nakonec rozhodl pro úplně odříznutí. Sám na sobě jsem občas cítíl, jak chci něco co vídím na fotkách (nový kryt na iPhone, nový Macbook apod.). Prostě tak to je… 🙂

Takže, děkuju za ty chvíle na Instagramu, které mi přinesly nebo mě odkázaly na zajímavý a hodnotný zdroj informací. Jsem už ale ve věku, kdy se bez toho obejdu a stále pečlivěji si vybírám, čemu můj čas věnuji.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂