Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /data/web/virtuals/165470/virtual/www/domains/vahl.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Jsem už starý? aneb Heroes of might & magic 3 (iOS) – Václav Hlaváček | vahl.cz

Jsem už starý? aneb Heroes of might & magic 3 (iOS)

Srdce každého hráče (který má vkus 😀 ) muselo při oznámení (nooo je to již nějaký ten pátek) této srdcovky zaplesat. Přeci jen je to nostalgie a nejeden z nás strávil u vymazlování Necropolisu nespočet hodin.

Vývojáři vsadili přesně na nás… Na starší hráče, kteří pamatují časy bez internetu, kdy jsme prostě objeli kámoše s kárkou, u každého naložili jeho obří (a těžkou) počítačovou sestavu a sešli se u někoho doma, kde jsme uspořádali řádnou LAN párty.

Jasně, grafika stála za prd, hrálo se na tahy a vyžadovalo to přemýšlení. Nic pro dnešní generaci, ale ty časy… Na ty se nedá zapomenout. Dnes už by to hrál jen máo kdo… 🙁

Měl jsem tenkrát originál, dvě CDčka (a to už v tu dobu něco znamenalo, když se to nevešlo na jedno CDčko 😀 ) – jedno instalační a z druhého se hrálo. Dokonce jsem byl takový frajer, že jsem měl “Complete” verzi, která měla v sobě všechny datadisky. A to už bylo něco…

O tom si ale dnes můžeme nechat zdát, protože “HD edition”, kterou jsme pro iOS dostali je neobsahuje.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Aplikace“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Heroes na iPadu

Heroes of might and magic 3 v HD, která je dostupná v App storu za 299kč je skvělá nostalgie, ale stojí za ty peníze? Za prvé je důležité zmínit, že pro iOS je verze jen na iPad, nikoliv i na iPhone. Ne že by to vadilo, protože na menším displeji by se Heroes nehrál příliš dobře. Jen mě to občas zarazí, když se chci na nějakou appku podívat na iPhonu a nemůžu ji v App storu najít. 🙂 Nutně to neznamená, že už v Appstoru není (jako třeba Bioshock) – všechny aplikace stále nemají klony pro všechny zařízení.

Jméno této hry prodává samo o sobě, avšak chybějící datadisky Armageddon’s Blade, The Shadow of Death nebo polooficiální In the Wake of Gods jsou velkou ztrátou pro každého fanouška.

Vyjádření Ubisoftu nám ani nedává příliš velké šance, že by se datadisky časem objevily: “K pochopení původu tohoto projektu je třeba jít zpátky do roku 2003, kdy jsme New World Computing požádali o jejich archiv všech Might & Magic projektů. Objevili jsme v něm spoustu dokumentace a dalších dat, ale co se týká Heroes III, archiv obsahoval pouze použitelný zdrojový kód pro Heroes III: Restoration of Erathia“. A to může být pro spoustu potencionálních zájemců o koupi problém.

Trojka je geniální hra i přes svůj pokročilejší věk. Možná trochu zbytečně unavující nutností klikat. Hra za Vás totiž neudělá nic sama a Vy tak musíte koordinovat svého hrdinu, stále myslet na Váš hrad (hrady) – kde musíte stavit, cvičit jednotky apod. a to mírně zdržuje celé tempo hry. My pamětníci to ale rádi odpustíme, protože když jsme to hrávali, takhle to prostě bylo.

Avšak počáteční nádech nostalgie a nadšení, relativně rychle nahradí fakt, že máte všechny scénáře, mapy a pravidla vryté do paměti a ničím dalším Vás už prostě nepřekvapí.

Co však stále táhne, je budovatelská strategie s jednoduchým ovládáním, kdy s hrdinou pochodujete světem a každým svým tahem posouváte svého hrdinu blíže k vítězství a kde budujete Váš hrad, jakožto zázemí k budování armády. Návyková hratelnost a tak trochu pohádková atmosféra dokáže i po 16-ti letech od vydání vtáhnout každou slabší duši, která má prokrastinační slabost.

Z počátku jsem se trošku pral s dotykovým ovládáním, ale netřeba se toho bát, protože i bez klávesnice a myši je to úplně na pohodku. Jen občas mi dělalo problémy správně přesouvat jednotky na bojišti (dvojklik) apod.

Miluju hudbu v této hře, častokrát si jí pouštím i jen tak k práci. To je za mě stále největší závislost. Kvůli soundtracku si ale hru asi nikdo nekoupí. Nebo jo? 😀

Já jsem jakožto správný zástupce démonů a nemrtvých za zvuků trumpet a viol, bez problémů koordinoval legie mých armád po mapě světa, který postupně hořel mojí touhou podrobit si vše, co mi přijde do cesty.

Situace, kdy si vezmete iPad a schoulíte se na gauči, je naprosto osvobozující a když si vzpomenu na hodiny a hodiny prosezené na tvrdé židli během našich pověstných LAN mejdanů zmíněných výše, jíme se mě naprosté štěstí. A o tom to je… Proto nelituji jediné kačky, kterou jsem za tuhle pecku utratil. I přes všechny zmíněné nedostatky je to stále ten Heroes, který se neomylně vryl do našich pamětí a definoval celou Heroes sérii. Žádný z dalších dílů nikdy nebyl tak pompézní a skvělý jako trojka a nejen proto patří do každého iPadu.

Hudba ze hry


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂