Jak jsem začal žít bez Evernote

Odpovím rovnou na otázku z nadpisu… Těžce, ale s každým dnem vlastně stále snadněji. A to i přesto, že jsem zeleného sloníka postavil v mém workflow na naprosto stěžejní místo, takřka nenahraditelné. 

O Evernote jsem už psal nebo mluvil tolikrát, že nemá ani smysl zmiňovat o co se jedná. Ti z Vás, kdo mě sledujete déle víte, že Evernote je dlouhodobě můj tzv. “love brand”. Proč jsem tedy měl vůbec tu myšlenku, že bych mohl zkusit sloníka vynechat? 

Jednoduše jsem chtěl zkusit něco dalšího. Jiné nástroje, které by mi třeba mohli přinést něco navíc. Třeba více jednoduchosti… Zapadl jsem totiž do relativně propracovaného, ale občas zbytečně složitého systému pravidel, který jsem si v Evernote vybudoval. 

Jenže každý pokus Evernote nechat alespoň vypnutý a místo něj používat k práci jiný nástroj, vždy ztroskotaly. Až jsem se jednoho dne prostě hecnul a zkusil používat to nejjednoduší, co mám rovnou po ruce a na co spousta ostatních pělo chválu. Apple Notes (aplikaci Poznámky od Applu)… 

A světe div se, funguje to! Funguje to, ačkoliv jsem musel přistoupit k několika kompromisům a upravit několik návyků. Funguje to možná i proto, že už jsem využíval většinu aplikací od Applu a opravdu mi vyhovují. O jejich pro a proti se teď nebudu rozepisovat. 🙂 

Rozhodnutí padlo, co dál

Především jsem byl zvyklý, vše si poctivě tagovat (štítkovat), tak abych si udržel napříč poznámkami kontext apod. Stejně tak jsem si opravdu rád zvykl, že používám pouze dva bloky (Inbox a Archiv). 

No a tady to neeešlo. Takže “zpátky na stromy” a rozházet poznámky do jednotlivých bloků. A netagovat. Nějaký čas jsem s tím trochu bojoval (a vždy se ozval i “abstinenční příznak” chybějícího Evernotu), ale nakonec se to přeci jen poddalo. V jednoduchosti a přímočarosti, kterou na Applu tolik miluji, tagy nepotřebuji. Vyhledávám fulltextově a pokud potřebuji do poznámky přidat nějaké klíčové slovo, prostě ho napíši pod nadpis. 

Část tagů jsem nahradil “smajlíky” jako třeba:

  • pro rozpracované používám značku: ✴ 
  • pro referenční informace používám: 📕 
  • pro zápisy ze schůzek zase: 🗓 

Vše mám nastavené na klávesové zkratky. Takže na Macu prostě napíši “@meet” a hned mám místo toho 🗓. Funguje to překvapivě spolehlivě a přehledně. 

Všechny tyto značky jdou samozřejmě i vyhledávat, což v podstatě funguje přesně jako tagy v Evernote. Co je opravdu mega super, je vyhledávání v poznámkách přes Spotlight. Takže nemusím ani aplikaci otevírat (na Macu stisknu Cmd+Mezerník nebo na iPhonu swipnu prstem dolů a už píši a vyhledávám). 

Soubory (faktury a účty) již také neukládám (jako dříve do Evernote) do Poznámek, ale na iCloud. A také to funguje… Častokrát omezující jednoduchost textového editoru mě z počátku limitovala (nejvíce mi chybělo podbarvení textu, což jsem právě v Evernotu používal velice často ke zvýraznění důležitých pasáží apod.). Teď jsem za ní vděčný. Trávil jsem totiž úpravou poznámek až příliš času. Mimo jiné i právě kvůli nepřebernému množství úprav textu. Teď neřeším velikost ani barvu písma. Jen podstatu -> nadpis, název nebo odrážka, případně úkol. A to je osvobozující a ve své podstatě cením Apple právě za tyto detaily. Každý editor nabízí tučné, podtržené, velké, malé písmo apod. Ale Apple mi dal jednotný kontext: chceš mít tohle jaké název poznámky? Vyber tohle. Je tohle nadpis? Vyber tohle atd. 

Alternativy

Samozřejmě jsem vyzkoušel nepřeberné množství konkurenčních nástrojů. Některé byly skvělé, jiné naopak naprosté sra.ky. Vypíchnu pár, které doporučiji a stojí určitě za vyzkoušení. 🙂 

OneNote

Appka od Microsoftu je opravdu skvělá, zadarmo a na všechny platformy. Toto bych používal, kdybych se plně nepustil do Apple Notes. Vybral bych si tuto aplikaci především proto, že pracuji v korporátu a tam je (minimálně co znám) OneNote téměř standardem. Asi i proto, že ho má každý rovnou nainstalovaný. 

Bear 

Super aplikace podporující Markdown. Jednoduchá, přehledná, se spoustou vzhledů a podporující všechny platformy. Zkoušel jsem s předplatným i bez a pokud hledáte něco jednoduchého a přehledného, plus chcete Markdown, tohle je volba pro Vás. 

Notebook

Pokud máte rádi klasické papírové bloky, ale přeci jen už jste více na to “digitálno” toto je appka pro Vás. V aplikaci si vytvoříte design desek virtuálního bloku a poznámky a do něj pak zapisujete. Jinak řečeno, zatímco ve většině konkurenčních aplikací, jsou jednotlivé bloky v podstatě složky, zde skutečně vidíte desky s různými designy všech bloků. 

Takových aplikací je ale nepřeberné množství. Takže pokud i Vy používáte Evernote a z nějakého důvodu přemýšlíte, že byste zkusili něco jiného, nebojte se. Máte z čeho vybírat, jen to asi vždy bude znamenat nějaký kompromis. Evernote je totiž opravdu komplexní nástroj, na který se snadno zvyká a těžko odvyká. 


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂