Já a Markdown

Však to znáte. Pohybujete se v určitém okruhu lidí a ti Vás nějakým způsobem ovlivňují. Doporučují zajímavé věci a postupy, které jim fungují nebo jim připadají zajímavé. Nejsem vyjímkou a tak jsem se doslechl poprvé o Markdownu. Je to už spoustu let zpátky.

Párkrát jsem ho vyzkoušel, ale nikdy úplně neviděl ony benefity a důvody, proč to mám zařadit do mého workflow a používat. A tak je to skoro se vším. Markdown je jednoznačně úžasná věc, k tomu se dostanu níže, přesto se mi nikdy pořádně nepodařilo rozpoznat onen potenciál.

Vyžadovalo to totiž, abych změnil mé návyky. A to bolí… Vždycky…

Co to je Markdown

Markdown je v podstatě “holý text”, ve kterém je využita jednoduchá konvence, pro označení úseků textu, nadpisů, odrážek a dalších prvků. Na první pohled je text čitelný a srozumitelný i pro čtenáře, který nikdy Markdown neviděl, nicméně tento text lze jedním klikem, vygenerovat jako html kód, epub knihu nebo třeba pdf soubor. A v tom je ta magie…

Zdrojový text psaný v Markdownu, můžete kdykoliv vyexportovat dle Vaší potřeby vhodné například pro blog, e-knihu, sazbu knihy nebo zkrátka v podobě, jaká nejvíce odpovídá cílovému užití textu.

Editory, které Markdown umějí, jsou zpravidla velice rychlé, s minimem ovládacích prvků a podporující celoobrazový režim (což je extrémně důležité pro soustředění). Bývají také většinou velice levné nebo zadarmo.

Na macOS hledejte třeba: ByWord, iAWriter, Scrivener, nvALT, Ulysses (což je momentálně můj favorit a ačkoliv jsem už Markdown editorů zkusil mnoho, tento mě neustále příjemně překvapuje svými možnostmi a přesto svou jednoduchostí). Na Windows zkuste třeba: WriteMonkey, MarkPad, Texts. Případně určitě zkuste tyto webové editory: StackEdit, Dillinger, Markable

Na Wikipedii najdete o Markdownu:

“Markdown je odlehčený značkovací jazyk, který slouží pro úpravu prostého textu a jeho následný převod na formátovaný text publikovatelný na webu, zejména ve formátu HTML. Umožňuje pomocí jednoduchých formátovacích značek vyznačit v textu nadpisy a seznamy, doplnit odkazy, obrázky atd. Cílem jazyka je, aby byl text dobře čitelný a publikovatelný i v původním formátu prostého textu.

Markdown vytvořil John Gruber s pomocí Aarona Swartze, hlavní inspirací byl formát prostého textu e-mailu.”

Více na Wikipedii (kde najdete i ukázku syntaxe) případně přímo na webu John Grubera.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Nástroje“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Proč Markdown

Samozřejmě Markdown používat vůbec nemusíte, stejně jako já dlouhou dobu. Jakmile si ale zvyknete a objevíte sílu Markdownu, už nebudete chtít psát jinak. Jak jsem už zmínil výše, pro mě je hlavní předností, možnost vyexportovat mé texty v nejvhodnější podobě, pro cílové využití.

Jedním klikem mám připravené pdf k tisku (včetně všech anotací, komentářů apod.)… Jedním klikem mám text ve Wordu, pěkně naformátovaný a bez komentářů, anotací apod. Dalším klikem mám z textů e-knihu…

Stále jeden text, stále na jednom místě, stále připraveno pro použití dle potřeby. V případě nutnosti, mohu zdrojový text v Markdownu, poslat kolegovi v obyčejném texťáku a on může s textem dál pracovat ve svém Markdown editoru.

Nehledě na to, že zastávám myšlenku: pokud kreativně píšu (příběh, článek, knihu apod.), mám mít svou hlavu plně koncetrovanou na obsah, ne na formátování a hraní si s textem (protože to budu potřebovat na web a tak musím dodržovat nějaká pravidla).

Vyhovuje mi psát v čistém prostředí, bez (častokrát) spousty rušivých prvků. Například MS Word je skvělý, ale přeplácaný a těžkopádný. Já chci vidět jen “papír” a můj text. Pokud z toho následně potřebuji vytvořit hezký/formátovaný dokument ve Wordu, tak to pro mě není problém. Ale pokud píši, tak prostě píši. Tečka…

Co Vy? Používáte Markdown? V čem píšete?

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ TIPY A DOPORUČENÍ na nástroje v dnešní “digitální” době. Možná Vás to inspiruje a Vaší práci zvládnete efektivněji, nebo alespoň pohodlněji. 🙂 Více najdete v sérii Nástroje (v digitální době)


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂