Budoucnost podle jablka (iPhone vs. Apple Watch)

Máme za sebou další Apple Keynote, která byla minulé úterý a jako vždy, se strhla velká vlna emocí a diskuzí…

Na jedné straně spousta nadšených jedinců, kteří nově představené produkty už teď milují a už se chystají do fronty. Pravda, trochu nám všem, kteří jsme sledovali Keynote živě pokazilo radost, že vlastně všechny novinky jsme znali už dopředu. Ale to dle informací, nebyla tak úplně chyba Applu, ale nejspíš nějakého zhrzeného zaměstnance. No škoda…

Na druhé straně spousta těch, kteří čekali od iPhonu novou revoluci a místo toho přišla “jen” evoluce. Když čtu názory této skupiny, říkám si vždycky, že si nás Apple tak trochu zmlsal. iPhone je podle mého, už tak nějak na svém technologickém vrcholu a otázkou není, co se z iPhonu stane, ale jak zapadne do onoho pověstného jablečného ekosystému.

Jak už jsem naznačil výše, osobně nečekám u nových iPhonů revoluci, ale právě tu evoluci s velkým E. A to jsem dle dojmů z představení dostal. Stejně tak desítkový model, který možná není takový, jaký jsem si přál, ale pořád posouvá tento technologický nástroj kupředu. O tom, ale možná jindy…

Ano, přiznám se. Jsem mírně zmatený, který model si mám podle Applu koupit. Historicky nebylo zvykem, abych dostal na výběr tři nové modely (o množství barev apod. ani nemluvím). Ale jsem spokojený a už si představuji, jak si v Apple storu vybírám.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Apple“ show_cat_name=0 show_img=1]

Budoucnost s jablkem

Spíše než samotné produkty, je ale zajímavé sledovat, jak se mění smysl iPhonu v celém jablečném “workflow”. iPhone je zkrátka “hotový” produkt a ten největší potenciál pro onu revoluci, na kterou spousta z nás čeká, mají dle mého Apple Watch.

Koneckonců, když se podíváme na historii iPhonu zjistíme, že je tam spoustu společných rysů právě s Apple Watch. Nejnovější model jablečných hodinek, tak trochu poukazuje na to, co stejně všichni tušíme. Chytré hodinky se budou všeobecně osamostatňovat a k plnohodnotnému využití nebudou potřebovat spojení s telefonem.

Series 3 jsou začátkem… Opravdovým začátkem se spoustou kompromisů a omezení. Ať už je to výdrž baterie při využití LTE nebo třeba omezení ohledně datových tarifů, roamingu a možností u lokálních operátorů.

Vzpomeňte na první iPhone… Kdo pamatuje, tomu musí být ona podobnost zřejmá. Právě Apple Watch je produkt, který čeká ještě velice dlouhá cesta k tomu, aby se z nich stal “další iPhone”. A právě to, kam se budou Apple Watch posouvat dál, mě zajímá více a více. Dnešní iPhone už může být z hlediska funkčnosti jen velice těžko revoluční. Navíc co byste ještě chtěli dělat a s iPhonem nezvádnete? Zatímco hodinky mají obrovský neprobádaný prostor využití. Dokonce bych řekl, že jsou v mnohem “výhodnější” pozici než kdysi iPhone.

To, že je Apple v úplně jiné ekonomické situaci (než při začátcích iPhonů), ani nezmiňuji. Mám na mysli podstatu tohoto produktu, který je narozdíl od iPhonu tzv. “wearables” (nebo-li česky “nositelná elektronika”), což mu otevírá možnosti, které iPhone nikdy nebude mít a Apple si evidentně tohle uvědomuje.

Apple Watch vs. iPhone (a další)

Směr, kterým nás Apple podle mého názoru vede, je o Apple Watch na ruce a AirPods v uších. iPhone možná někde v batohu nebo hluboko v kapse.

Z hodinek vyřešíte komunikaci, podíváte se do kalendáře, nadiktujete pár poznámek na schůzce, objednáte taxi a nakonec si cestou poslechnete oblíbenou muziku. K tomu dostanete informace ze senzorů, které Apple Watch a AirPods mají a díky kterým se můžete dozvědět i to, že je s Vámi něco v nepořádku.

K čemu pak iPhone? Někomu za takové situace bude stačit na práci už jen iPad nebo Mac.

Zní to jako nesmysl? Neřekl bych, právě naopak. Jasně, bude to ještě chvíli trvat, což je právě ta zmíněná cesta, kterou ještě Apple Watch (a technologický svět) musí ujít.

Bezdrátové nabíjení

Ne, všechno co Apple dělá je z mého pohledu eňo ňuňo. Z nadpisu je asi hned jasné, co mě tak nějak zklamalo. Živě si vybavuji, že Apple ústy Philla Schillera hlásil, že nedají do svých telefonů technologii bezdrátového nabíjení, dokud nebude opravdu funkční a neposune ho někam dál. Proto jsem čekal, že až to přijde, bude to třeba bezdrátové nabíjení, které nebude vyžadovat nějaké stupidní podložky, na kterých iPhone musí ležet. Možná scifi, možná naivita. Tak jako tak, použitý standard Qi v tomto směru není úplně to, co bych rád (a nejen já, že :)).

Já totiž pořád nějak nerozumím, v čem je pro mě z uživatelského hlediska jiné bezdrátové nabíjení na podložce vs. nabíjení na kabelu. Oboje mě limituje na jednom místě, jen si možná ten telefon na kabelu vezmu i do ruky a vyřeším třeba emaily. Můžu totéž udělat s telefonem ležícím na podložce?

Možná, že až to vyzkouším, přehodnotím tento názor a uznám, že podložka mění můj život. 🙂 Do té doby, je pro mě přidání bezdrátového nabíjení, tak nějak ústupkem uživatelům, kteří dlouho volali “tohle má Samsung a iPhone ne”.

Jsem pro bezdrát a umím si odůvodnit absenci audio Jacku apod. Tohle si ale tak nějak nedokážu vysvětlit. Nicméně nelámu nad tím hůl a počkám na praktickou zkušenost. Vlastně se na to těším…

A co Vy? Sledovali jste keynote? Který iPhone pořídíte?

Čtěte další články o APPLE. 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂