iOS 12 Beta verze 1

Chtěl bych se s Vámi podělit o můj názor na novou verzi iOS, se kterou si hraji již od prvního okamžiku, kdy vyšla veřejná beta. Jako při každé nové verzi se mi některé změny vyloženě nelíbí, zatímco některé jsou vážně mega skvělé. 

Začnu tím, co se mi nelíbí… Apple z nějakého důvodu změnil většinu barev, na které jsme byli dlouhou dobu zvyklí. Takže například bubliny ve zprávách jsou tmavě modré a tmavě zelené (a ta je opravdu výrazně jiná než původní). Některé barvy jsou světlější, některé mnohem tmavší. Otázka zvyku, první dojem ale spíše negativní. 

Nezvyklá je i potvrzovací vibrace, kterou Vám iPhone dává vědět, že jste telefon odemkli, zaplatili za appku apod. Také drobný detail, který ale každý dlouholetý uživatel musí hned zaznamenat. 

Co se mi opravdu nelíbí je nová podoba aplikace Fotky. Všeobecně se mi nelíbí, že mi Apple vnucuje jeho chytré vyhledávání fotek a upozaďuje moje členění. Dole na liště v aplikaci jsem stejně nepoužíval možnost Vzpomínky, takže mi ani nevadí, že zmizela a nahradila jí Pro Vás. Co mi ale opravdu chybí je taktéž odstranění možnost Sdílené alba. Pokud jste je používali, víte že na začátku byla Aktivita a pod ní všechna sdílená alba. Tomu je konec, protože aktivitu ve sdílených albech nově najdete právě v záložce Pro Vás a všechna alba najdete pohromadě v záložce Alba mezi všemi ostatními alby. Tam nám Apple nezapomněl přidat textové kategorie, tím velkým a ošklivým písmem, které se objevilo v nové verzi Apple Music. Je to podle mého jak pro slepce. Nicméně v Apple Music jsem si na to rychle zvykl a stejné to bude i v tomto případě, ale občas některé změny (hlavně tohoto rázu) opravdu nechápu. 

Chápu, že páni v Cupertinu chtějí abychom swipovali palcem do stran a ne nahoru a dolů. Tzn. například alba nejsou pod sebou ale vedle sebe. Tento koncept se v iOS stále rozšiřuje (v Apple Music již delší dobu je), takže nic nečekaného. Proč ne…

Co se mi naopak hodně líbí je paradoxně věc, které na keynote byla věnovaná jen chvilka. Apple knihy, původně iBooks jsou pro mě vělkým překvapením a protože tuto appku používám denně a velice často, jelikož jsem velkým čtenářem, nový redesign appce jednoznačně pomohl. Přibylo hodnocení knih, přidávání do “fronty” k přečtení, označování jako přečtené apod. 

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Apple“ show_cat_name=0 show_img=1]

Stejně tak režim nerušit, kdy jsou notifikace schované a celý displej je tmavý. To je velice příjemné a za to jsem rád. Také na keynote hodně zmiňovaný “Čas u obrazovky”, který zobrazuje kolik času jste u telefonu strávili, kolik notifikací Vám bylo zobrazeno a u jakých aplikací trávíte kolik času.  Plus si můžete nastavit limit, jak dlouho můžete u aplikace (respektive u aplikací v konkrétní kategorii, třeba “sociální sítě”) strávit denně času.

A v neposlední řadě, notiface… Konečně jsou sdružené dle aplikací. Sice si na to stále zvykám, protože se chovají mírně jinak, než tomu bylo doposud. Třeba swipnutí do leva notifikaci nesmaže, jen zobrazí pokročilé možnosti (nastavení, zobrazit, smazat). Ale zaplať pánbůh.

No a samozřejmě hesla, která systém umí doplnit i do aplikací (předtím jen v rámci Safari). To je opravdu šikovné a neuvěřitelné usnadnění života. 

Přirozeně je znát, že je to beta verze, takže je tam spoustu otazníčků a drobných problémů. Ať už nestabilita některých aplikací, tak různé zadrhávání a delší odezvy. Četl jsem také o problémech s GPS modulem, ale osobně s tímto problém nemám. Také mi zmizely všechny odznáčky z Aktivity (Apple Watch), což je pro mě velký zásah 😀 protože jsem hrdým sběratelem, ale což. To se snad spraví s dalšími verzemi. 

P.S.: Top nová vychytávka je při psaní… Pokud nemáte 3D touch, kdy můžete silnějším stiskem do klávesnice posouvat kurzor v textu pohybem prstu po klávesnici. Nově můžete dvojím stiskem mezerníku tuto (za mě největší nejlepší využití 3D touche) radost také využívat. Strašně návykové a ještě víc usnadňující život.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂