HomeKit poprvé

Neměl jsem ještě moc času, abych náš domov trochu “vytunil”. A to i přesto, že jsem více než pozitivně naladěný na témata jako “inteligentní domácnost” apod.

Dokonce to začínalo být malinko trapné, protože můj profesní život je specificky zaměřený na robotizaci a automatizaci. I přesto jsem já stále musel chodit rozsvicet k vypínači, aniž bych o tom chvíli diskutoval se Siri, která by rozsvítila a já se nemusel z gauče zvedat.

To se ale v posledních týdnech změnilo… Vyrazil jsem na nákupy a koupil pár nových hraček, které poslední týdny doma intenzivně testujeme.

Pro začátek jsem zvolil úplně jednoduché kombo. Senzor pohybu plus lampa… Přeci jen má to být pilotní provoz a vůbec jakési seznámení. Jaké produkty koupit, jak to bude doma fungovat a zda bude stačit řešení alá HomeKit nebo radši něco komplexnějšího ve stylu domácího serveru a vlastní platformy.

Co jsem tedy koupil

Lampa – Elgato Eve Flare

Senzor – Elgato Eve Motion: Tento senzor jsem vybral z jednoho prostého důvodu. Připadl mi nejrozšířenější a navíc jsem chtěl mít produkt od stejné značky jako vybraná lampa.

Můj záměr

Měl jsem v plánu, že senzor bude sloužit jako jakýsi domácí alarm, který v případě, že doma nikdo není a přijde tam (vloupá se) někdo nezvaný, lampa se rozvítí červeně a mě přijde notifikace.

To se ukázalo jako nefunkční, přestože byt není velký. Možná jsem vše jen špatně nastavil. Lampa se nerozsvicela (přestože senzor pohyb zaznamenal), pokud jsem jí umístil do ložnice, zatímco senzor byl v obýváku. Zatímco pokud jsem senzor umístil do ložnice, tak to bylo ok.

Stejně tak, do teď bojuji s automatickým spínáním lampy na konkrétní čas. Zkrátka to nefunguje, ať už to nastavím v aplikace Home (Domácnost) od Applu nebo přímo v Eve aplikaci od výrobce.

No a aby toho nebylo málo, občas vyloženě Siri přemlouvám, aby to světlo zapla/vypla a ono to ne a ne fungovat. Jednou zařízení neodpovídá, podruhé je odezva tak strašně dlouhá, že se to stejně nepodaří a občas mě Siri rovnou vyhlásí, že si vymýšlím nesmysly a světlo zapnout prostě nejde.

Jediné co zatím funguje opravdu dobře, jsou notifikace o pohybu. Chvíli jsem to testoval v módu “jen když nejsem doma já” a v případě že doma byla moje drahá, tak senzor hlásil jako šílený a spamoval mě jednou notifikací za druhou. Teď už mám nastaveno “jen když není doma nikdo” a mám klid a zároveň lepší pocit, že kdyby se k nám někdo náhodou dostal, budu to hned vědět. Tato hračka v kombinaci s alarmem, mi dodává trochu klidu.

Lampa se natrvalo usadila v ložnici a má jasně vydefinované tři scény:

  • ráno – ostré bílé světlo na probuzení
  • večer – tlumené “teplé” světlo na uklidnění
  • tlumenější světlo pro atmosféru, kdy prostě chcete jen tak chillovat

S tímto rozložením jsme spokojení, ale nebudu lhát. Čekal jsem, že to bude větší bomba (za ty prachy).

Další kroky

No, ale aby to nevypadalo. Zatím jsem spíše zklamán, ale rozhodně nekončím. Domů pořídím pořádnou wifi, protože mám takové tušení, že právě tohle je ten slabý článek (proto ty dlouhé odezvy a “nereagování” zařízení).

A samozřejmě pořídím další senzory. Ještě na pohyb, abych měl pod kontrolou všechny místnosti. K tomu samozřejmě na teplotu, hluk i vlhkost.

Přidám samozřejmě termostat a ovládání radiátorů. A další světla, hodně dalších světel. Chtěl jsem Nanoleaf, který teď hodně frčí, ale moje drahá se na to úplně netváří, takže zatím budeme bez něj. Naštěstí je toho opravdu spoustu a je z čeho vybírat.

Jak to máte Vy? Líbí se Vám “inteligentní domácnost” nebo se toho spíše bojíte?


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email vhlavacek@smartechorange.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂