ARKit a AR ve hrách (Rozšířená realita)

Tohle téma jsem měl v hlavě už od Apple keynote, kde představili ARKit… Za těch pár měsíců jsem si už stačil vyzkoušet spoustu her z App store a udělat si na to nějaký praktičtější názor. Proč praktičtější?

Protože když nám to na keynote chlapci ukazovali, říkal jsem si “jooo to je super, to bude bomba”. Těch situací, kdy bych AR (Augmented Reality = Rozšířená realita) využil a kde by vážně dávala smysl (respektive dává).

Chápal jsem, že nejjednodušší způsob, jak nám tuto technologii ukázat jsou právě hry. I proto jsem si hned koupil (i na Apple keynote prezentovanou) hru The Machines.

Hrál jsem jí hned, jak se objevila v našem App storu. Krom této jsem měl hned na iPhonu naistalovaný také AR golf, Stack AR i třeba již známý Warhammer nebo Zombie Gunship Revenant AR…

Vypadalo to vážně velkolepě… Ale nikdy nezapomenu na pohled mojí milé, když jsem po bytě pobíhal v trenýrkách a házel sebou při virtuálním odpalu na jamku.

A to je možná právě i ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, že je něco divně.

Rozšířená realita ve hrách

Běhy za lovem pokémonů po parcích a zákoutích městských ulic, mi nepřipadalo tak divné, jako když sedím na gauči a musím se zvednout, abych se přiblížil k virtuální jamce.

Příkladem je hra Zombie Gunship Revenant AR, kterou jsem hrál ještě než přišla ve verzi AR. Pokud si u této hry totiž zapnete AR a začnete hrát na již zmíněném gauči, dříve nebo později se budete muset zvednout a přiblížit zaměřovadlo Vašich zbraní blíže k hordám zombíků a dalších monster. V praxi to je tak, že sedíte s mobilem v ruce a pak s ohnutým hřbetem míříte svým mobilem u země, tak abyste viděli ony monstra blíže a mohli tak lépe zaměřovat.

A to není jednak ani příjemné, ani praktické a ani to nedělá dobrý dojem na návštěvy. 😀

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Apple“ show_cat_name=0 show_img=1]

Potenciál a realita

U většiny aplikací, kde je AR využita… No upřímně… Vlastně jsem ještě nenašel appku, kde bych si řekl: wau revoluce, tohle je boží a budu to denně používat. Avšak o tom, že tato technologie má obrovský potenciál, není sporu.

Umím si představit skvělé vychytávky v navigování a mapách, počasí i ve sportu. Má to ale evidentně ještě dost času a představené novinky na nedávném CES 2018 to z mého pohledu jen potvrzují.

Myslím, že v základu je AR opravdu na svém skutenčném začátku a je jen na vývojářích jak ji využijí. Apple na svém ARKitu evidentně neustále pracuje a to potvrzují i informace od beta testerů nové verze iOS.

Otázkou tedy není, jestli bude AR. AR už tady je, jen vývojáři ještě asi nepřišli na praktické použití. Brzy to ale přijde a bude to bomba.

Co Vy a AR? Co si o tom myslíte?


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂