Na cestě k finanční svobodě: akciové portfolio

Neustále se snažím učit a rozvíjet, ideálně ve všem (což přirozeně nejde 🙂)… Finanční gramotnost je moje velmi oblíbené téma a píši o něm tady na blogu už po několikáté. V tomto článku chci probrat jednu věc, která mi ve většině podobných článků chybí. Často se mluví/píše o finanční svobodě, o investování, nákupu akcií atd. atd. Jenže nikdo už neinspiruje konkrétními tituly… Já vás zkusím inspirovat, tedy nedoporučuju žádný z níže uvedených akciových titulů, ale popíši vám, jak nad akciovým portfoliem přemýšlím ze svého pohledu lajka a samouka… 😇

Všechny tipy, triky, úvahy a postřehy jsou jen moje názory, se kterými můžete souhlasit a nemusíte. Nejsem profesionální makléř ani poradce, jde mi čistě o správu vlastních prostředků a řádky níže chci opět jen inspirovat (více než konkrétní výběr ukázat uvažování nad výběrem).

Portfolio

Tady je můj výběr, který je na hraně toho, co dokážu pravidelně a v nějakém rozumném detailu sledovat a analyzovat. Tím neříkám, že ho kupuji, ale sleduji pečlivě dění a situaci na trhu. Pokud chce totiž člověk podle mého názoru řídit riziko s jakým nakupuje na akciovém trhu, musí mít informace a na základě nich se může rozhodnout. No a pokud nejste profesionál, který u grafů a zpráv sedí od rána do večera, musíte se zaměřit jen na nějaký výběr. Jasně, možná namítnete, že raději nakoupíte nějaký index nebo ETF a i to může být volba. Já si rád tyto věci řeším více v detailu a sám… 🙂

Takže tady je mých 18:

Analýzu a popis vybraných rozeberu třeba příště, protože vím naprosto přesně, proč každý z těch osmnácti ve výběru je a co mě na něm zajímá. Teď především pár úvah k samotnému výběru…

1. Moje první úvaha během výběru je, vybrat co nejvíce titulů, kterým přirozeně rozumím co nejvíc. Např. miluju Apple a jako dlouholetý spokojený zákazník/uživatel s kladným vztahem k technologiím, přirozeně sleduji dění v této firmě. Není proto překvapením, že právě tato firma v mém výběru nesmí chybět. Čím více takových firem do svého výběru zařadíte, tím menší bolest pro vás bude, sledovat a vyhodnocovat informace.

2. Moje druhá úvaha během výběru je, vybrat takové tituly, které nemusím příliš detailně pitvat a sledovat každý den/týden/měsíc. Jak jsem psal výše, nejsem profesionál a řeším spoustu jiných projektů. Když se tedy podíváte na tabulku výše, většinu jmen pravděpodobně budete znát. Tzn. že většina jsou velké a stabilní značky, které dlouhodobě fungují, mají ověřený business model, zdravou ekonomiku, působí většinou globálně atd. atd. Zkrátka trochu se opírám o stabilitu a velikost, částečně i o mojí důvěru ve vybrané značky/firmy.

3. Moje třetí úvaha během výběru je, že čím více dokážu porozumět tomu, co generuje zisky, jaké produkty vybrané firmy poskytují a čím více dat (a snadněji) se dá volně na internetu dohledat, tím menší bude riziko v případě, že se rozhodnu tzv. otevřít pozici (tedy konkrétní titul nakoupit/přikoupit).

4. Moje čtvrtá úvaha během výběru je, vybrat takové tituly, které fungují a budou (snad) fungovat dlouhodobě. Tedy mají nějakou historii a lze o nich dohledat historické informace a zároveň mají již stabilní pozici do budoucna.

5. Moje pátá úvaha během výběru je, zmírnit mojí „závislost“ na české ekonomice a politické situaci ve které žiji, pracuji, odvádím daně a vlastním majetek. Proto v mém výběru už nenajdete ani jeden titul v CZK. Většina vybraných titulů je v USD a stále více se začínám dívat na Japonský trh, který je ale velmi náročný na sběr a analýzu dat.

Diverzifikace portfolia

Mám velmi kladný vztah k technologiím obecně a proto jsou u mě technologické firmy zastoupené z hlediska nakoupeného objemu v největší míře. Zároveň sázím na to, že technologie jsou a budou stále důležitější a proto hodnota technologických firem poroste. Nejsem ale blázen a nedávám vše jen do technologických titulů. Tady nastává tzv. diverzifikace… Tedy rozložení hodnoty portfolia do jednotlivých sektorů a oblastí, tak aby pokud by jeden sektor a firmy v něm skončily, neměli jste všechny prostředky vložené jen tam.

A zase… % rozložení je především pocitové, dle mých předpokladů, odhadů a trochu i preferencí.

Co k tomu více dodat? Prostě nesázejte všechno na „jednoho koně“. Vyberte jich víc a z různých stájí, různých koutů světa, různých barev atd. atd. atd.

Co nedělám

  1. nečasuji trh = Nehledám nejideálnější čas pro nákup/prodej. Věřím a vyhodnocuji můj výběr a cílím na dlouhodobé zhodnocení. Proto mě nezajímají nějaké krátkodobé výkyvy a změny cen.
  2. neprodávám = Prakticky neprodávám za žádných okolností. Přemýšlím ve velmi dlouhém časovém horizontu a spoléhám na výběr a průběžnou analýzu, která by měla odhalit nějaké naprosté průšvihy (a potencionální důvody k uzavření pozice).
  3. neexperimentuji = Výběr výše je pro dlouhodobé pozice a proto nehledám a nezkouším. Využívám pečlivě vybrané a vyzkoušené nástroje, zajímám se o výběr titulů a příliš dalších „super příležitostí“ sem nezařazuji.

Co dělám

  1. analyzuji, porovnávám, hledám = Vybrané tituly, se snažím znát a sledovat jak jen dokáži. Přeci jen do nich vkládám prostředky, které chci zhodnotit a nepřijít o ně. A to chce čas a zkušenosti… Cílem není nepřijít ani o zlaťák, ale dlouhodobě za celek mít víc než na začátku. Jednoduchá úvaha… 🙂
  2. přikupuji průběžně = Mám neustále nastavené příkazy k nákupu, pokud ceny padnou na nějakou mnou odhadovanou hranici, při které chci nakoupit. Z počátku jsem nakupoval hned, jakmile jsem měl volné prostředky na investičních účtech. Dnes tyto přístupu kombinuji. Něco kupuji bez ohledu na cenu, u něčeho mám nastavené příkazy, které hlídají cenu.
  3. každý měsíc posílám k investici další prostředky = Každý měsíc posílám část svého příjmu na investiční účet. A jakmile se u mě sejdou nějaké nepravidelné vyšší příjmy, větší část z nich posílám také na investiční účty. Jo a samozřejmě, investuji jen prostředky, které aktuálně nepotřebuji. Tzn. nejsem pod tlakem nedostatku a nutnosti pozice uzavřít a prostředky vybrat.
  4. nemám svého brokera pořád po ruce = Má to své výhody o nevýhody, ale pokud patříte k těm, kteří při sebemenším poklesu cen hned nervózně drží prst nad tlačítkem „prodej“, tak nikdy „neporazíte trh“ a proděláte všechno co vložíte (a v krajním případě se dostanete ještě do mínusu, např. s využitím fin. páky apod.). Investování na akciovém trhu vyžaduje vedle informovaných rozhodnutí na základě analýz a dat, také disciplínu a plán. Prostě musíte vědět, proč kupujete, co kupujete a na jak dlouho. Takže pokud kupujete na 5, 10, 20 atd. let, nepotřebujete mít neustále po ruce aplikaci s vývojem cen. To že je tento rok horší vůbec nic neznamená. 🙂

Závěr

Je to jednodušší než si myslíte a může to dělat každý. Sleduji ale, že většina lidí když už začne investovat, tak se raději spolehne na nějaký produkt typy Fondee apod. Je ale vlastně jedno kde a jak investujete, hlavně když to děláte! A čím déle, tím lépe… Jo vím, je strašně těžké investovat, protože to znamená vzít peníze, které teď máte v ruce, nic si za ně nekoupit a dát je někam, kde je dlouho neuvidíte… 😃

Druhý způsob investování u nás v Čechách mnohem rozšířenější, jsou nemovitosti. Což přirozeně vyžaduje větší množství prostředků a nese sebou mnoho jiných rizik, o tom třeba zase příště. Na akciových trzích může investovat násobně menší částky, které pro vás můžou pracovat hned.

Pokud jste dočetli až sem, velmi si cením vašeho času a pokud byste si navíc měli odnést alespoň jednu myšlenku: neutraťte všechny svoji penízky a část z nich využijte ve svůj prospěch. Udělejte z nich své zaměstnance, kteří dělají další penízky.


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email info@vhlavacek.com... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂