22 tipů na podcasty, díky kterým můžete být “lepší”

Možná už máte svůj oblíbený podcast, třeba na YouTube… Možná že vůbec netušíte, co to podcast je… A to je určitě velká škoda, protože přicházíte o spoustu informací.

Co to je

Úplně stručně – podcast je většinou zvuková nahrávka (ale dnes je už i spoustu videocastů), kterou autor namluvil/nahrál a přidal do jakési fronty příspěvků, kterou si můžou všichni odběratelé poslechnout.

Nepřehlédnutelnou výhodou je, že si můžete soubor přehrát kdykoliv Vy chcete na jakémkoliv Vašem zařízení. Každý soubor se dá stáhnout offline, takže můžete poslouchat i když jste mimo data.

Wiki o podcastingu ví toto:

Podcasting je způsob šíření informací vynalezený v roce 2004 Adamem Currym a do jisté míry konkurující rozhlasu. Výraz „podcasting“ se užívá ve významu „způsob šíření audioinformací“ čili zvukových informací, „způsob šíření informací zvukem“, „převod textu na zvuk“. Výraz podcast, příp. audio RSS (Rich Site Summary) se užívá pro sadu jednotlivých navazujících audiozáznamů (audiosouborů).

Název vznikl spojením slov “iPod” (jablečný mp3 přehrávač) a “broadcasting” (ang. -> vysílání).

Proč nějaké podcasty chtít

Je spoustu rozhlasových stanic, které svoje pořady mají i jako podcasty. Nejčastější účel podcastů je ale mnohem prostší. Vzdělávání… Spoustu učitelů/lektorů a škol vytváří velice kvalitní podcasty, díky nimž se můžete učit i méně formálním způsobem, třeba angličtinu.

Stejně tak je spoustu skvělých podcastů, zaměřených na osobnostní rozvoj a inspiraci (tipy viz níže). Nebo najdete spoustu podcastů od světových DJů.

[linkview view_type=slider slider_width=700 slider_height=200 cat_filter=“Nastroje“ show_cat_name=0 show_img=1 link_orderby=rating]

Jak poslouchat

Aplikací, které jsou speciálně určené k poslechu a sledování podcastů je nepřeberné množství. A předem říkám, že podcasty nejsou žádnou výsadou Apple světa… Já Vám můžu doporučit mě osvědčené způsoby na iOS a macOS, ovšem nebojte se podívat do Google play obchodu. Stáhnete jen jinou appku, ale způsob a obsah bude stejný… 🙂

Ačkoliv jsem zkoušel několik aplikací, zůstal jsem nakonec u těch přímo od Applu. Na Macu je to prostě iTunes, které mi naprosto postačuje a za ta léta jsem s ním tak nějak zžitý.

A na iOS je jablečná aplikace Podcasty s každou další verzí lepší a lepší. Za roky používání jsem s ní neměl snad jediný problém, ačkoliv jednou za čas zaznamenávám vlnu kritiky (ve smyslu, neumí to tohle a tohle a tam to) je to podle mě pořád ta nejlepší a nejjednodušší možnost, jak se k podcastům dostat.

Pár tipů

Pokud stále nevíte, zda nějaké podcasty stojí za Vaší pozornost, níže máte seznam několika podcastů, které mě baví a dlouhodobě poslouchám/sleduji.

Takže ať už hledáte novou muziku nebo spíše něco informativního či zájímavého, určitě si najdete své…

Hudba

Technologie

Rozvoj / vzdělání

Možná byste taky mohli zkusit nový podcast Talking talks, který připravuji. 🙂

Cílem tohoto postu nebylo popisovat podcasting jako takový, na to je spoustu jiných webů a článků. Mým cílem bylo připomenout tento způsob šíření/získávání informací a podělit se s Vámi o pár tipů. Třeba mi pošlete také Vaše tipy na zajímavé podcasty. 🙂


Našli jste v textu chybu? Nebo mi chcete napsat Váš názor?

Pište kdykoliv na email blog@vahl.cz... Rád si přečtu, co si o tom myslíte. 🙂